W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Singapur

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Singapurem zostały nawiązane 12 kwietnia 1969 roku.

Współpraca polityczna

Współpraca polityczna w okresie III RP

Polska i Singapur nawiązały stosunki dyplomatyczne 12 kwietnia 1969 roku natomiast Ambasador RP ma swoją siedzibę w Singapurze od 2004 roku. Singapur nie posiada w Polsce stałej misji dyplomatycznej. Ambasador wizytujący Singapuru dwa razy w roku odbywa w Polsce wizytę. Honorowy Konsulat Generalny Singapuru rozpoczął działanie w Warszawie w 2019 r.

Ostatnie lata przyniosły intensyfikację współpracy politycznej zarówno dwustronnej jak i na forach wielostronnych, zwłaszcza ONZ i jej agencji wyspecjalizowanych. O zacieśnieniu kontaktów świadczą zrealizowane wizyty wysokiego szczebla: wizyta prezydenta Singapuru w Polsce w 2017 r., wizyta wicepremiera RP w Singapurze 2018 r., oraz spotkania szefów rządu (ostatnie w 2018 r. na marginesie szczytu ASEM w Brukseli) jak również wizyty na szczeblu ministerialnym w 2019 r., w tym ministra spraw zagranicznych, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w Singapurze .

Współpraca ekonomiczna

Mimo niewielkiego rynku wewnętrznego, Singapur pozostaje jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski w regionie Azji Południowo-Wschodniej. W handlu dwustronnym tradycyjnie główną pozycją były jednostki pływające, które stanowiły ponad 80% polskiego eksportu do Singapuru. Przedłużająca się dekoniunktura na rynku ropy naftowej i znaczne ograniczenie inwestycji w infrastrukturę morską, statki oraz platformy wiertnicze spowodowały jednak spadek zapotrzebowania na tego typu produkty oraz znacznie ograniczyły dwustronne obroty handlowe. Przełożyło się to również na zmianę struktury w handlu bilateralnym.

Silną tendencję wzrostową w eksporcie do Singapuru obserwuje się ponownie od 2017 roku. Obecnie Polska eksportuje do Singapuru głównie maszyny i urządzenia mechaniczne. Rosnący jest również udział produktów mineralnych, metali nieszlachetnych, przyrządów precyzyjnych i aparatury optycznej oraz produktów rolno-spożywczych w eksporcie. W Singapurze kupujemy przede wszystkim maszyny i urządzenia mechaniczne, chemię, przyrządy i aparaturę optyczną i precyzyjna oraz tworzywa sztuczne. Dużą dynamikę wzrostu wykazuje handel usługami, w którym Polska wykazuje silną nadwyżkę. W latach 2014–2017 r. obroty usługowe podwoiły się. Wartość eksportu usług z Polski do Singapuru w 2017 r. przewyższyła wartość eksportu towarów.

Zgodnie z danymi singapurskiego Ministerstwa Handlu i Inwestycji w Singapurze zarejestrowanych jest ok. 100 polskich firm. Polski biznes zainwestował w Singapurze ok. 115 mln USD. Pomimo dużej aktywności inwestycyjnej Singapuru w Europie (132 mld USD wg stanu na koniec 2017 roku), w ciągu ostatnich lat inwestycje singapurskie w Polsce nie przekraczały 25 mln USD (stan na 2016 rok). Przełomem w bilateralnej współpracy inwestycyjnej była ogłoszona w marcu 2019 roku wspólna inwestycja operatora singapurskiego portu PSA International, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz IFM Global Infrastructure Fund w głębinowy terminal kontenerowy w Gdańsku. Wartość inwestycji, w której partner singapurski posiada 40%, wynosi 1,1 mld USD. Inwestycja ta jest największym projektem zrealizowanym dotychczas przez firmę singapurską w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Ustanowienie bezpośredniego połączenia lotniczego Warszawa-Singapur w 2018 r. realizowanego przez PLL LOT ma przełożenie na zwiększenie poziomu wymiany turystycznej, sprzyja nawiązywaniu relacji gospodarczych między poszczególnymi podmiotami. Polska otworzyła Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Singapurze w 2017 r.

Dalszy pozytywny wpływ na rozwój dwustronnych relacji gospodarczych będzie miała niewątpliwie umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską i Singapurem (EUSFTA), która weszła w życie 21 listopada 2019 r. EUSFTA to kompleksowe i szeroko zakrojone porozumienie obejmujące bezcłowy eksport dóbr, a także ułatwiające dostęp do rynku usług (ze szczególnym uwzględnieniem usług finansowych, profesjonalnych, prawnych, telekomunikacyjnych oraz pocztowych), ochronę własności intelektualnej, politykę konkurencyjności, zniesienie barier technicznych w handlu, sektor zamówień publicznych i zrównoważony rozwój. EUSFTA przewiduje zniesienie w ciągu 5 lat od wejścia umowy w życie wszystkich ceł na towary eksportowane z Singapuru do Unii, z czego 80% (przede wszystkim na elektronikę, produkty chemiczne, farmaceutyczne oraz żywność przetworzoną) - została zniesiona w momencie wejścia umowy w życie. Singapur zniósł wszystkie cła na towary importowane z UE wraz z wejściem w życie umowy.

Szczegółowe informacje nt. bilateralnej współpracy gospodarczej Polski z Singapurem dostępne są w „Informatorze Ekonomicznym o Krajach Świata

Linki
Ministerstwo Handlu i Przemysłu Singapuru
Economic Development Board
Enterprise Singapore
Singapore Food Authority
EuroCham Singapore
Central and East European Chamber of Commerce in Singapore
Singapore Business Federation
Singapore Chinese Chamber of Commerce & Industry
Singapore International Chamber of Commerce
Singapore Manufacturers Federation
EU-Singapore Free Trade Agreement (EUSFTA)

Współpraca kulturalna

Od 2017 roku placówka organizuje Polski Festiwal w Singapurze o nazwie PolandSHIOK. Festiwal ma celu dotarcie do świadomości Singapurczyków, stworzenie pozytywnych skojarzeń z Polską oraz promocję polskich produktów dostępnych na lokalnym rynku. Bardzo ważnym elementem PolandSHIOK jest współpraca z lokalnymi partnerami, którzy angażują się w działania festiwalowe: współpracę mistrzów kuchni, artystów oraz biznesów przynoszą bardzo dobre efekty dla odbiorców naszego festiwalu.  

W 2019 roku w ramach trzeciej edycji festiwalu odbyło 21 wydarzeń, w których udział wzięło ponad 10 tys. osób., a informacja o festiwalu dotarła aż do ponad 250 tys. osób.

Linki
Polski Festiwal w Singapurze PolandSHIOK

Współpraca naukowa

Od 2005 roku podstawę polsko-singapurskiej współpracy naukowej stanowią Memoranda o Porozumieniu (MoU) zawierane z singapurską rządową agencją ds. nauki, technologii i badań A*STAR (Agency for Science, Technology and Research). Obecnie obowiązujące, czwarte porozumienie zostało podpisane pomiędzy A*STAR a NCBR w maju 2017 roku podczas wizyty ówczesnego prezydenta Tony’ego Tana w Polsce na okres do lutego 2020 roku. W ramach ww. porozumień odbyły się cztery bilateralne konkursy na wspólne projekty badawcze, w wyniku których przyznano ponad 20 grantów naukowych.

Polscy studenci i doktoranci mogą korzystać z możliwości kształcenia w Singapurze m.in. dzięki stypediom naukowym oferowanym przez A*STAR Graduate Academy w ramach programów  Singapore International Graduate Award (SINGA), Singapore International Pre-Graduate Award (SIPGA) oraz A*STAR Research Attachment Programme (ARAP).

Singapurscy naukowcy oraz studenci mają możliwość otrzymania stypendium na prowadzenie badań lub studiowanie w Polsce na podstawie programów Narodowej Agenciji Wymiany Akademickiej.

Pomiędzy polskimi uczelniami, a  trzema największymi singapurskimi uniwersytetami - National University of Singapore, Singapore Management University i Nanyang Technology University - działa kilkanaście umów o współpracy. Co roku w wymianie studenckiej bierze udział  ok. 80 studentów z każdej strony.

{"register":{"columns":[]}}