W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 / COVID-19 (aktualizacja 22 marca)

21.03.2020

Serwis GOVPL

W związku z uznaniem przez Światową Organizację Zdrowia epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2  za stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem i w czasie pobytu za granicą. 

MSZ zachęca ponadto wyjeżdżających do rejestracji w systemie Odyseusz, który pozwala na sprawny kontakt w wypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Ograniczenia w przyjazdach do i wyjazdach z Singapuru – lokalne źródła informacji


NOWE!  BARDZO WAŻNE! Od 24 marca Singapur wprowadza zakaz przyjazdu do i tranzytu przez Singapur dla wszystkich podróżujących z wyjątkiem obywateli i wybranych kategorii osób o uregulowanym pobycie (permanent residents, long term visit pass holders). 

W przypadku znajdujących się aktualnie poza Singapurem mieszkajacych tu osob z zezwoleniem na pobyt i pracę (work pass holders) oraz ich rodzin, Ministerstwo Pracy bedzie wydawac zezwolenia na powrot do Singapuru tylko w przypadkach zatrudnienia w sektorach krytycznych (np. transport, służba zdrowia). 

Od 21 marca obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny w warunkach samoizolacji (stay home notice) obowiązuje wszystkich przybywających do Singapuru!

Tylko do 23 marca istnieje możliwość tranzytu, do 24 godzin, w międzynarodowym porcie lotniczym Changi w Singapurze. Podróżującym przez Singapur do Europy pojedynczymi lotami (na oddzielnych biletach) sugerujemy zabranie jedynie bagażu podręcznego. Na lotnisku Changi nie ma możliwości przejścia przez kontrolę graniczną, odebrania bagażu i powrotu do strefy tranzytowej. Jedynie w przypadku lotów łączonych możliwe jest zabranie bagażu rejestrowanego nadawanego do luku. Sugerujemy w miarę możliwości wysłanie do Polski dużego bagażu pocztą.

WAŻNE! Lecąc przez lotnisko Changi w Singapurze prosimy koniecznie upewnić się w linii lotniczej której samolotem zamierza się opuścić Singapur, że zostanie się przyjętym na pokład. Niektóre linie odmawiają przyjęcia pasażerów pochodzących z państw trzecich podróżujących np. na trasie Singapur-Bangkok.

Od 17 marca Singapur zaostrzyl warunki przyjazdu do Singapuru z całego regionu ASEAN (Tajlandia, Malezja, Filipiny, Indonezja, Wietnam, Kambodża, Laos, Mjanma, Brunei) oraz Japonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Osoby, które przekroczą granicę, muszą we własnym zakresie i na własny koszt zapewnić sobie 14-dniową kwarantannę w Singapurze. Możliwość odbycia kwarantanny należy udowodnić w momencie wjazdu. Dla Polaków wkraczających z ww. państw zostaje utrzymana zostaje możliwość tranzytu w międzynarodowym porcie lotniczym Changi w Singapurze.

Od 15 marca b.r. zakaz przyjazdu do Singapuru obejmuje podróżnych z historią pobytu w ciągu ostatnich 14 dni w Chinach (zakaz wprowadzony 1 lutego), Korei Południowej (od 27 lutego - zakaz dot. przyjezdnych z Daegu i Cheongdo), Iranie (od 5 marca), całym terytorium Włoch, Francji, Hiszpanii i Niemczech (od 15 marca). W kalkulacji nie uwzględnia się dnia wyjazdu z tych krajów i przyjazdu do Singapuru.

Począwszy od 13 marca Singapur wstrzymuje przyjmowanie wszystkich statków wycieczkowych.

Na przejściach granicznych prowadzony jest monitoring osób przybywających do Singapuru pod kątem objawów infekcji układu oddechowego oraz kontrole temperatury. Podróżni, u których stwierdzono objawy choroby, mogą być na miejscu poddani obowiązkowym testom na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. W międzynarodowym porcie lotniczym Changi kontrole temperatury ciała dotyczą wszystkich pasażerów, zarówno przylatujących do, jak i wylatujących z Singapuru. W przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury lub innych objawów, istnieje ryzyko braku możliwości opuszczenia Singapuru. Należy się też liczyć z utrudnieniami wprowadzanymi przez niektóre kraje wobec podróżnych przybywających z Singapuru.

Singapur nie pokrywa kosztów leczenia COVID-19 osób przebywających w Singapurze krótkoterminowo (przyjazdy turystyczne, biznesowe czy odwiedziny).

W Singapurze najbardziej aktualne informacje na temat sytuacji z COVID-19 podaje singapurskie Ministerstwo Zdrowia. Apelujemy o sprawdzanie informacji na bieżąco, gdyż nowe ograniczenia i środki zapobiegawcze mogą pojawiać się z dnia na dzień. Rekomendujemy także obserwowanie komunikatów portu lotniczego Changi  oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne. Ponadto informujemy, iż istnieje możliwość subskrypcji do rządowego kanału komunikacji na What’sApp, poprzez który przekazywane są na bieżąco informacje dot. rozwoju sytuacji w związku z koronawirusem w Singapurze.

Prosimy również o zapoznanie się z zaleceniami dla podróżujących:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną
  • noszenie maseczki w razie wystąpienia objawów chorobowych

 

Sytuacja epidemiologiczna – informacje i rekomendacje

Aktualne komunikaty dot. rozwoju sytuacji oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu SanitarnegoŚwiatowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Główny Inspektor Sanitarny publikuje codziennie specjalne komunikaty dla podróżujących

Niezależnie od miejsca pobytu, na obecnym etapie zagrożenia wirusem najważniejsze jest świadome monitorowanie stanu zdrowia i zgłaszanie się do odpowiednich służb, jeśli pojawią się niepokojące sygnały. W przypadku, w którym w ciągu 14 dni po powrocie do Polski wystąpią u podróżnego objawy chorobowe, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem należy zgłosić się telefonicznie do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, względnie skorzystać z linii alarmowej najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

{"register":{"columns":[]}}