W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska zamyka granice przed koronawirusem (aktualizacja 16 marca)

16.03.2020

koronawirus_PL

Komunikat dla Polaków przebywających za granicą w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego

 

W związku z decyzją o zamknięciu granicy powietrznej planowana jest organizacja lotów czarterowych, które pozwolą na powrót do Polski obywateli RP. Wjechać do Polski mogą także małżonkowie i dzieci obywateli polskich, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu, osoby posiadające pozwolenie na pracę i osoby posiadające Kartę Polaka.

Zgłoś zapotrzebowanie na specjalny lot czarterowy na platformie LOTDoDomu.com. LOT będzie za jej pośrednictwem analizował zapotrzebowanie i na tej podstawie podejmie decyzję o zorganizowaniu rejsu. Podróżujący będą musieli kupić bilety samodzielnie. Zapłacą za nie zryczałtowaną stawkę. Pozostałe środki dopłaci polski rząd.

 

Na chwilę obecną nie ma informacji, by planowane były loty czarterowe z Singapuru.

Osoby przebywające w regionie Azji Południowo-Wschodniej poza Singapurem proszone są o kontakt z infolinią MSZ, względnie polskimi placówkami dyplomatycznymi w krajach aktualnego pobytu i regularne sprawdzanie strony LOTDoDomu.com w celu uzyskania  informacji o lotach czarterowych do Polski. Prosimy o śledzenie na bieżąco  informacji dotyczących ograniczeń przy wjeździe do innych państw, z których planowany jest wylot lot czarterowy. Niektóre – jak Indie, Sri Lanka – zawiesiły wydawanie wiz przy przylocie.

Jednocześnie, informujemy, że Singapur od 17 marca zaostrza warunki przyjazdu do Singapuru z całego regionu ASEAN (Tajlandia, Malezja, Filipiny, Indonezja, Wietnam, Kambodża, Laos, Mjanma, Brunei) oraz Japonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Osoby, które przekroczą granicę, muszą we własnym zakresie i na własny koszt zapewnić sobie 14-dniową kwarantannę w Singapurze. Możliwość odbycia kwarantanny należy udowodnić w momencie wjazdu. Dla Polaków wkraczających z ww. państw zostaje utrzymana zostaje możliwość tranzytu w międzynarodowym porcie lotniczym Changi w Singapurze.

Jeżeli podróżujesz w ramach zorganizowanej wycieczki, skontaktuj się z organizatorem – powinien pomóc w powrocie do kraju.

Jeżeli podróżujesz na własną rękę liniami komercyjnymi, postępuj zgodnie z procedurami linii lotniczej. Ustal z nią możliwość zmiany biletu na lot do innego państwa UE, z którego będziesz mógł dostać się do Polski drogą lądową (samochodem osobowym, busem lub autokarem). Na tę chwilę jedyną możliwością jest wjazd z terenu Niemiec, może to jednak ulec zmianie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło infolinię ws. przekraczania granic: +48 22 523 8880.

Jeżeli twój pobyt za granicą wydłuża się w oczekiwaniu na lot powrotny -  skontaktuj się z ubezpieczycielem w celu przedłużenia polisy i ustalenia możliwości pokrycia kosztów zmian i przedłużającego się pobytu.

·         Jeżeli kończą ci się pieniądze na dalszy pobyt za granicą, skontaktuj się z bliskimi. Konsul może udzielić pomocy finansowej jedynie w wyjątkowych przypadkach osobom, które nie mają żadnej możliwości uzyskania jej od bliskich. Nie jest to pomoc bezzwrotna.

·         Sprawdź jak długo jeszcze możesz zostać w Singapurze lub innym państwie regionu (pieczęć wjazdowa lub wiza w paszporcie). Jeżeli okres pobytu dobiega końca, wystąp o przedłużenie wizy w biurze imigracyjnym .

·         Jeżeli w Singapurze potrzebujesz indywidualnej pomocy w szczególnym przypadku, wyślij nam email na adres singapur.wk.dyzurny@msz.gov.pl, lub zadzwoń na tel. + 65 9656 6298. Prosimy o rozważane korzystanie z tej opcji, w szczególności w godzinach nocnych.   

Więcej informacji na temat akcji LOTDoDomu.com znajdziesz tu: https://www.gov.pl/web/koronawirus/jak-wrocic-do-polski-samolotem

Więcej informacji na temat zamknięcia granic znajdziesz tu: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem

 

 

{"register":{"columns":[]}}