W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Promocja współpracy w obszarze nowoczesnych technologii – webinarium zorganizowane w ramach obchodów Roku Stanisława Lema

01.04.2021

webinar

Co łączy Stanisława Lema i złoty wiek polskiej technologii? Jakie są wyzwania dla rozwoju technologicznego i jak można nimi zarządzać? Jak budować współpracę na płaszczyźnie technologicznej pomiędzy Polską a Singapurem? To niektóre z tematów omawianych podczas webinarium “Promoting Technology Cooperation between Poland and Singapore”, zorganizowanego z inicjatywy Ambasady RP w Singapurze i przy współpracy SGInovate, lokalnego inkubatora wspierającego ekosystem innowacji i nowoczesnych technologii.

Inspiracją do spotkania były obchody 100 rocznicy urodzin Stanisława Lema i ogłoszony przez Sejm RP rok tego wybitnego prozaika i futurologa. Do jego wizjonerskich idei nawiązał w swoim przemówieniu dr Maciej Kawecki, prezes zarządu Instytutu Przyszłości im. S. Lema, podkreślając ich aktualność i znaczenie dla innowatorów, zarówno w Polsce jak i w Singapurze. W wystąpieniu inaugurującym webinarium amb. M. Bogdziewicz wskazywała na atuty polskiej gospodarki, wzrost nakładów na badania i rozwój oraz stworzenie efektywnego systemu włączającego innowatorów w procesy komercjalizacji, za szczególnie obiecującą dziedzinę współpracy dwustronnej uznając szeroko pojęty obszar rozwiązań IT.

Dyskusja panelowa dotyczyła humano-centrycznego podejścia do innowacji, w tym. podobieństw i różnic w postrzeganiu nowoczesnych technologii w Polsce i Singapurze, ich wpływu na życie jednostki i społeczeństwa. Prelegenci dzielili się opinią na temat budowania udanej relacji człowiek i sztuczna inteligencja oraz roli, jaką powinna w tym procesie odgrywać etyka i rozwiązania prawne. Rozmawiano o konieczności budowania wśród innowatorów odpowiedzialnych liderów, świadomych nie tylko zalet, ale również zagrożeń, jakie ze sobą niesie rozwój nowoczesnych technologii, a także o potrzebie tworzenia ram umożliwiających efektywną minimalizację negatywnych skutków rozwoju technologicznego.   

W panelu dyskusyjnym wzięli udział: dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu im. Stanisława Lema, Natalia Hatalska, założycielka i CEO  infuture institute oraz prof.David De Cremer, założyciel i dyrektor Centre on AI Technology for Humankind, przewodniczący i profesor NUS Business School. Moderatorem  spotkania była Teo Yi-Ling, wykładowca z Centre of Excellence for National Security - S Rajaratnam School of International Studies. Spotkanie, kierowane głównie do start-upów, pracowników i studentów uczelni wyższych zorganizowane zostało w ramach 5-ej edycji festiwalu PolandSHIOK.

Wideo

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}