Uroczyste odsłonięcie drzewka upamiętniającego postać Krzysztofa Pendereckiego
23.11.2021
Dnia 23 listopada w Singapurze odbyła się uroczystość odsłonięcia drzewka upamiętniającego postać Krzysztofa Pendereckiego.
W wydarzeniu, organizowanym w ramach globalnego projektu „Ogród Pendereckiego”, koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli singapurskiego świata muzyki, nauki, biznesu, administracji rządowej oraz środowiska Polaków.
Ceremonię rozpoczęły przemówienia okolicznościowe Ambasador M. Bogdziewicz i Pana Hak-Peng Chng, Prezesa Singapurskiej Orkiestry Symfonicznej (SSO).
Obydwa wystąpienia były okazją do przypomnienia sylwetki słynnego polskiego kompozytora, jego dorobku artystycznego, jak i wielkiej pasji Maestro – ogrodu w Lutosławicach, który stał się inspiracją dla stworzenia projektu „Ogród Pendereckiego”.
Przywołując przykłady współpracy na płaszczyźnie kulturalnej między Polską a Singapurem (m.in. zainspirowane przez ambasadę tegoroczne kontakty szkoły wyższej La Salle College of the Arts z polskimi artystami przy tworzeniu spektaklu dyplomowego opartego o muzykę Chopina), Ambasador RP zwracała uwagę na istotną wartość kultury dla rozwoju kontaktów międzyludzkich. Nawiązując do singapurskich aspiracji stania się nowoczesnym smart city, zatopionym w zieleni ogrodów, zwracała uwagę na potrzebę zachowania człowieka i jego potrzeb w centrum uwagi, wskazując, że projekt Ogrodu Pendereckiego jest doskonałym połączeniem koncepcji promocji kultury i natury przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technologicznych typu virtual reality.
Symbolicznego odsłonięcia drzewka oraz tabliczki pamiątkowej dokonali Ambasador Bogdziewicz oraz Pan Hak-Peng Chng.
W gronie gości znaleźli się również Dr Loo Choon Yong Ambasador Singapuru w Polsce, Pani Jean Wee, Dyrektor w National Heritage Board, oraz Dr Lien Boon Hua z Yong Siew Toh Conservatory of Music, który w latach 2016-2018 pełnił funkcję Asystenta Dyrygenta w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Uroczystość, zorganizowana w 88 rocznicę urodzin polskiego kompozytora, na terenie zabytkowego hotelu the Fullerton Building była jedną z pierwszych imprez organizowanych po przesileniu pandemii w formule osobistego udziału i spotkała się z uznaniem zaproszonych gości, którym przekazano płyty vinylowe IAM z nagraniem utworów Pendereckiego.
Kompozycje Krzysztofa Pendereckiego były w br. promowane w Singapurze także w czasie koncertu stanowiącego główny element obchodów Święta Narodowego 3 maja.
Drzewko Pendereckiego staje się kolejnym „polskim” znakiem na singapurskiej mapie obiektów upamiętniających ważne wydarzenia i postaci historii oraz kultury, po pomniku F. Chopina w Ogrodach Botanicznych, Tablicy J. Conrada Korzeniowskiego w centrum miasta, Pomniku Papieża Jana Pawła II przy katedrze katolickiej oraz dzwonach z Daru Pomorza i Daru Młodzieży umieszczonych na Mount Faber.