W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Macieja Małeckiego w Singapurze

14.02.2023

Współpraca w sektorze kosmicznym, nowoczesne technologie w komunikacji, cyberbezpieczeństwo i transformacja energetyczna oraz wspieranie inwestycji zagranicznych były głównym tematem wizyty Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Macieja Małeckiego w Singapurze.

Visit of the Secretary of State at the Ministry of State Assets of Poland Mr Maciej Małecki to Singapore

Pan Małecki spotkał się z ministrem transportu Singapuru, ministrem odpowiedzialnym za stosunki handlowe S. Iswaranem, z którym poruszył kwestie związane z łącznością, handlem i inwestycjami oraz perspektywy zacieśnienia współpracy bilateralnej w obszarze gospodarki cyfrowej. Wiceminister odbył również rozmowę ze Stałym Sekretarzem w Ministerstwie Handlu i Przemysłu Gabrielem Limem na temat polskich projektów infrastrukturalnych i inwestycyjnych, polsko-singapurskich stosunków gospodarczych oraz bieżącej sytuacji na Ukrainie. Spotkanie z Komisarzem ds. Cyberbezpieczeństwa i Dyrektorem Naczelnym Singapurskiej Agencji Bezpieczeństwa Cybernetycznego Davidem Koh dotyczyło natomiast nowych wyzwań w cyberprzestrzeni, które wymagają bliższej współpracy międzynarodowej.

W dniu 15 lutego Pan Małecki wziął udział w Global Space and Technology Convention gdzie wraz z Ambasador RP Magdaleną Bogdziewicz uczestniczył  w ceremonii podpisania protokołu ustaleń o współpracy pomiędzy Polskim Klastrem Technologii Kosmicznych i Singapore Space and Technology. Sygnatariuszami umowy byli Prezes Polskiego Klastra Technologii Kosmicznych Rafał Magryś i Chief Executive Singapore Space and Technology Ltd. Lynette Tan. Po raz pierwszy wśród prelegentów konwencji znalazła się przedstawicielka Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA.

„Polski sektor kosmiczny rozwija się bardzo szybko i chce dynamicznie zwiększać swój udział w światowym rynku kosmicznym” – powiedział Małecki po spotkaniu z prezesem wykonawczym Singapore Space and Technology Ltd Jonathanem Hungiem. „Jestem przekonany, że memorandum stworzy doskonałe możliwości dla polskich i singapurskich przedsiębiorstw, a także utoruje drogę do ściślejszej współpracy naszych jednostek badawczych i ekspertów sektora kosmicznego w obszarach takich jak np. obrazowanie i komunikacja satelitarna gdzie coraz większą rolę odgrywa wykorzystanie technologii kwantowych”.

Wiceminister spotkał się z także CEO singapurskiej Narodowej Fundacji ds. Badań Beh Kian Teik. Rozmowy dotyczyły współpracy naukowej, finansowania badań i rozwoju i komercjalizacji wyników badań. Delegacja złożyła ponadto wizytę w Centrum Technologii Kwantowych na Narodowym Uniwersytecie Singapuru.

Ambasador Bogdziewicz odnotowała znaczenie wizyty w kontekście niedawno podpisanego Partnerstwa Cyfrowego Singapur – UE: „Biorąc pod uwagę singapurską strategię rozwoju opartego na innowacjach oraz duży potencjał Polski w zakresie nowoczesnych technologii, w tym pulę dobrze wykształconych absolwentów kierunków technicznych oraz bazę technologicznych startup’ów,  widzimy realne możliwości dalszego rozwoju współpracy w dziedzinie gospodarki cyfrowej. Polskie usługi IT są obecne i wysoko cenione na lokalnym rynku” – wyjaśniła.

Wizyta była również okazją do rozmów z singapurskimi inwestorami na temat wielkoskalowych projektów infrastrukturalnych oraz energetycznych. Delegacja odwiedziła terminal portowy Pasir Panjang prowadzony przez PSA International – największego singapurskiego inwestora w Europie Środkowo-Wschodniej i operatora portowego obecnego w gdańskim Baltic Hub od 2019 roku.

Wiceminister Małecki spotkał się także z przedstawicielami polskiej społeczności w Singapurze z kręgów naukowych i biznesowych. Podczas wizyty  towarzyszyli mu przedstawiciele Polskiego Klastra Technologii Kosmicznych i państwowej firmy telekomunikacyjnej Exatel oraz eksperci B+R i naukowcy z polskich uczelni.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}