Wizyta wiceministra Marcina Przydacza w Singapurze
12.07.2022
Spotkania z singapurskimi politykami, środowiskiem politologicznym oraz przedstawicielami biznesu rozpoczęły pierwszy etap wizyty wiceszefa polskiej dyplomacji w Azji Południowo-Wschodniej. Najważniejszymi tematami rozmów w Singapurze były agresja rosyjska na Ukrainę, bezpieczeństwo żywnościowe i zjawisko dezinformacji, sytuacja regionalna w Europie i Indo-Pacyfiku.
Podczas spotkania z minister stanu w MSZ Singapuru Sim Ann, rozmówcy potwierdzili przywiązanie do multilateralizmu i porządku prawnego opartego na zasadach, którego potrzeba zachowania została szczególnie uwidoczniona w obliczu agresywnych działań Rosji. Rozmawiano również o bezpieczeństwie w Europie, pomocy uchodźcom oraz wsparciu dla Kijowa i planach powojennej odbudowy kraju. Poruszono też temat sytuacji w regionie Indo-Pacyfiku i współpracy międzyregionalnej.
Odrębne spotkanie z ministrem stanu w ministerstwie Handlu i Inwestycji Panem Alvinem Tan dotyczyło perspektyw rozwoju dwustronnej współpracy handlowej i inwestycyjnej, w szczególności w obszarze logistyki, makroekonomicznych perspektyw regionu Europy Środkowo-Wschodniej i obecnych wyzwań dla globalnej ekonomii. Rozmowy prowadzone z udziałem agencji i organizacji odpowiedzialnych za współpracę gospodarczą oraz środowiskami biznesowymi koncentrowały się na tematach dotyczących bezpieczeństwa żywności, stabilności łańcuchów dostaw i budowy odporności gospodarczej na czynniki zewnętrzne.
Wiceminister Przydacz wyraził satysfakcję ze wzrostu dwustronnych obrotów gospodarczych w ostatnich latach i zapewnił o wiarygodności polskich dostawców produktów i usług na rynek singapurski.
Wizyta w Singapurze była także okazją do rozmów z prezesem Singapurskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa, komisarzem Davidem Koh, z którym wiceminister wymienił opinie nt. globalnych wyzwań, w tym konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dezinformacji i cyberbezpieczeństwa.
Wiceszef polskiej dyplomacji wziął także udział w spotkaniu z członkami grup przyjaźni z Polską i z Europą w singapurskim parlamencie a także w dyskusji z udziałem analityków, przedstawicieli świata akademickiego i instytucji politologicznych, zorganizowanej przez wydział studiów międzynarodowych RSIS Nanyang Technological University.