Po co strategia
Minister Sprawiedliwości, dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa prawnego, jak również do dalszego stanowienia dobrego prawa, stojącego na straży polskich obywateli i polskich rodzin, wraz z kształtowaniem polityk publicznych i postaw obywatelskich w sposób korespondujący z konstytucyjnymi wartościami demokratycznego państwa prawnego, z polską kulturą i tradycją zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach, określa kierunki i cele strategiczne dla Ministerstwa Sprawiedliwości. Określenie kierunków i celów strategicznych jest niezbędne, aby budzić powszechne zaufanie oraz, aby w długofalowej perspektywie skutecznie i efektywnie realizować zadania Ministerstwa Sprawiedliwości.
Wytyczone kierunki strategiczne nie tylko mają swój fundament w zasadach uniwersalnych, opartych na poszanowaniu podstawowych wartości, praworządności i demokracji, ale zmierzają do tego, aby szeroko rozumiany polski wymiar sprawiedliwości mógł w dalszym ciągu ewoluować w kierunku osiągnięcia właściwej i wydajnej funkcjonalności, zapewniając przy tym pełny dostęp do sądu oraz pełne bezpieczeństwo prawne jednostki. W celu zapewnienia bezpieczeństwa prawnego wszystkim swoim obywatelom, jednocześnie przeciwdziałając wykluczeniu prawnemu jakiejkolwiek osoby z jakiejkolwiek przyczyny, Państwo Polskie musi dysponować skutecznym, spójnym i sprawnym systemem wymiaru sprawiedliwości, w którego centrum znajduje się dobro wspólne i prawa obywateli.
Dynamicznie zmieniające się otoczenie międzynarodowe i głębokie przemiany cywilizacyjne wymagają refleksji strategicznej nad obecnym stanem wymiaru sprawiedliwości. Efektem przedmiotowej refleksji jest ambitna i zarazem realistyczna wizja wytyczonych kierunków i celów strategicznych skupiających się na zasadniczych elementach warunkujących skuteczność wymiaru sprawiedliwości, czyli efektywności, jakości i niezależności, jak również na demokratyzacji systemu sądowego, przestrzeganiu obowiązującego porządku prawnego oraz tradycyjnym rozumieniu praworządności, suwerenności, niezawisłości i niezależności. Skuteczny, suwerenny, transparentny i demokratyczny system wymiaru sprawiedliwości jest warunkiem koniecznym dla stworzenia otoczenia sprzyjającego instytucjonalnym gwarancjom praworządności. Wzbudzający zaufanie system sprawiedliwości, realizujący pełną ochronę praw indywidualnych, sprzyja prowadzeniu stabilnego i przewidywalnego życia rodzinnego, przyczynia się do rozwoju kapitału społecznego
i społeczeństwa obywatelskiego oraz dodatkowo wspomaga inwestycje i pozytywnie wpływa na cały cykl gospodarczy. W tym kontekście działania Ministerstwa Sprawiedliwości będą zmierzały ku zapewnieniu sprawności prowadzonych postępowań, zlikwidowaniu w nich zaległości, zwiększeniu mechanizmów zabezpieczających niezawisłość sądów i podniesieniu jakości sądownictwa, w tym między innymi dzięki lepszemu wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych w sądach i stosowaniu jednolitych standardów jakości, z jednoczesnym zapewnieniem odpowiedniego finansowania, które jest niezbędne do należytego i dobrego funkcjonowania systemu wymiaru sprawiedliwości, poprzez zapewnienie prawidłowych warunków pracy sądu oraz odpowiednio wykwalifikowanego i wynagradzanego personelu.
Minister Sprawiedliwości określa następujące kierunki strategiczne dla Ministerstwa Sprawiedliwości:
- właściwe i efektywne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.
- prawa obywatela w centrum wymiaru sprawiedliwości.
- wzmocnienie efektu synergii i kultury organizacyjnej.
Materiały
Zarządzenie ministra sprawiedliwości z dnia 8 czerwca 2021 r. w sprawie określenia kierunków i celów strategicznych Ministerstwa Sprawiedliwości (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. poz. 155)Zarządzenie_ministra_sprawiedliwości_z_dnia_8_czerwca_2021_r_w_sprawie_określenia_kierunków_i_celów_strategicznych_Ministerstwa_Sprawiedliwości_(Dz_Urz_Min_Sprawied.pdf 0.61MB Kierunki i cele strategiczne Ministerstwa Sprawiedliwości wraz z matrycą - wersja edytowalna
Kierunki_i_cele_strategiczne_Ministerstwa_Sprawiedliwości_wraz_z_matrycą_-_wersja_edytowalna_.docx 0.04MB