W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Climate Action i spotkania bilateralne podczas kolejnego dnia COP24

04.12.2018

Global Climate Action to nazwa wydarzenia wysokiego szczebla podczas COP24 z udziałem m.in. Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Przemawia Premier RP Mateusz Morawiecki, widok sali

- To nie konwencje międzynarodowe, ale solidarność międzypokoleniowa przyprowadziła nas tutaj i wymaga działań na rzecz klimatu - mówił premier Mateusz Morawiecki otwierając sesję planarną. - Redukcja emisji dwutlenku węgla jest zobowiązaniem globalnym. To, że tylu nas zjechało tutaj, świadczy o randze problemu.

Z kolei Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres przyznał: - COP24 w Katowicach to najważniejsza konferencja klimatyczna, od kiedy w 2015 zostało przyjęte Porozumienie paryskie.

Wystąpieniom przysłuchiwali się minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz wiceminister Sławomir Mazurek.

Po sesji minister Henryk Kowalczyk wziął udział w panelu „Promowanie synergii pomiędzy Strategicznym Planem dla Lasów ONZ do 2030, Porozumieniem paryskim i Celami Zrównoważonego Rozwoju”.

- Lasy odgrywają istotną rolę w adresowaniu wyzwań globalnych, takich jak walka ze zmianami klimatycznymi, utrata różnorodności biologicznej i degradacja gleb - zwracał uwagę słuchaczy. - Pierwszy w historii Strategiczny Plan dla Lasów ONZ na lata 2017-2030, pozwala ukierunkować i wzmocnić działania, które zapewnią zrównoważone gospodarowanie lasami i powstrzymanie wylesiania i degradacji lasów na świecie. Minister środowiska podkreślił też rolę lasów w ograniczaniu negatywnego wpływu zmian klimatu poprzez magazynowanie CO2.

Poza sesjami plenarnymi i dyskusjami COP24 to również spotkania bilateralne. Minister Kowalczyk i wiceminister Mazurek gościli dziś w Pawilonie Polskim Szejka Faisala Bin Rashid Al-Khalifa, wiceprezydenta Najwyższej Rady ds. Środowiska Królestwa Bahrajnu. Ponadto Henryk Kowalczyk spotkał się ze swoim odpowiednikiem z Arabii Saudyjskiej, natomiast Sławomir Mazurek przyjął przedstawicieli Sri Lanki, których poza klimatem szczególnie interesowały kwestie gospodarki odpadami.

- Współpraca z wieloma państwami jest częścią aktywnego działania na rzecz ochrony klimatu. Wszystkie rozmowy mają wspólny cel - wypracowanie finalnych narzędzi potrzebnych do stworzenia Pakietu Katowickiego - powiedział szef resortu środowiska.

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
05.12.2018 13:33 Agata Kubel-Grabau
Pierwsza publikacja:
05.12.2018 13:35 Agata Kubel-Grabau
{"register":{"columns":[]}}