Leśnictwo
Minister Środowiska sprawuje nadzór nad lasami i jest odpowiedzialny za politykę leśną państwa.
Do jego kompetencji należy regulowanie następujących kwestii:
1. uznawania lasów za ochronne oraz określenia szczegółowych zasady prowadzenia w nich gospodarki leśnej,
2. określenia zasad ochrony i zbioru płodów runa leśnego oraz zasad lokalizowania pasiek na obszarach leśnych,
3. określenie zasad cechowania drewna, wzorów urządzeń do cechowania i zasad ich stosowania oraz wzór dokumentu stwierdzającego legalność pozyskania drewna,
4. określenie zbioru zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
Ponadto Minister właściwy do spraw środowiska m.in. zatwierdza plan urządzenia lasu dla lasów stanowiących własność Skarbu Państwa oraz uproszczone plany urządzenia lasu dla lasów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Gospodarka leśna w Polsce prowadzona jest wg. zasady zrównoważonego rozwoju. Określa zasady korzystania z dobrodziejstwa polskich lasów w sposób racjonalny, poprzez wskazanie:
- celu (dlaczego?),
- miejsca (gdzie?),
- skali (na jakiej powierzchni),
- sposób działania (jak należy to zrobić),
aby zapewnić równowagę pomiędzy potrzebami przyrodniczymi, społecznymi, ekonomicznymi i kulturowymi (na trzech poziomach: lokalnym, krajowym i globalnym).
Gospodarka leśna to nie jedno działanie, lecz zespół czynności, które stosuje się w zależności od potrzeby oraz modyfikuje w zależności od lokalnych warunków.
Metody gospodarki leśnej w Polsce oparte są w dużej mierze na obserwacji zjawisk naturalnych oraz poparte wieloletnim doświadczeniem kilku pokoleń leśników-przyrodników i badaniami naukowymi. Dzięki temu zarówno metody np. sadzenia, jak i pozyskania drewna naśladują zjawiska naturalnie występujące w ekosystemach leśnych.
- Ostatnia modyfikacja:
- 20.04.2020 15:28 Michał Gzowski
- Pierwsza publikacja:
- 12.07.2019 15:30 Agata Kubel-Grabau