W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Środowiska podsumowuje dotychczasowe efekty kampanii edukacyjnej „Piątka za segregację”

08.11.2019

„Segregacja odpadów to jedno z podstawowych działań, dzięki którym każdy z nas może realnie wpłynąć na ochronę środowiska naturalnego” – powiedział minister Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej, podsumowującej dotychczasowe działania i efekty kampanii „Piątka za segregację”. Spotkanie z mediami odbyło się 8 listopada 2019 r. w Warszawie.

Konferencja prasowa ministra środowiska Henryka Kowalczyka dot. kampanii "Piątka za segregację"

Celem kampanii informacyjno-edukacyjnej „Piątka za segregację” jest przedstawienie społeczeństwu zasad prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Związana jest z Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów (JSSO), a jej adresatami są zarówno samorządy, jak i właściciele gospodarstw domowych. W ramach kampanii prowadzone są również działania edukacyjne skierowane do dzieci.

„Chcemy przekonać mieszkańców Polski, że odpady to nie śmieci, lecz wartościowe surowce, i że warto je segregować, ponieważ wszyscy mamy z tego korzyści. Poprzez kampanię „Piątka za segregację” pokazujemy, jak to dobrze robić” – podkreślił minister Kowalczyk.

Dobra praktyki wśród gmin

„Samorządy odgrywają istotną rolę w skutecznym wdrażaniu Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów. Dlatego m.in. stworzyliśmy specjalny przewodnik, w którym prezentujemy najważniejsze zmiany wynikające z wejścia w życie nowych przepisów i zasady prawidłowej segregacji śmieci. W przewodniku wskazujemy także przykłady dobrych, proekologicznych inicjatyw na terenie całej Polski" – powiedział Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

„Aby wyróżnić te samorządy, których działania związane z segregacją przeprowadzane są w wyróżniający się sposób, organizujemy konkurs dla gmin” – dodał.

Minister Kowalczyk przypomniał także, że kampania „Piątka za segregację” obejmuje również program edukacyjny dla szkół, w ramach którego został zorganizowany, cieszący się ogromnym zainteresowaniem, konkurs plastyczny dla dzieci z klas I-III. Opracowany został także scenariusz lekcji, ukazującej uczniom, jakie korzyści dla środowiska niesie odpowiednie segregowanie odpadów.

Kampania internetowa „Piątka za segregację”

Tematyka kampanii  „Piątka za segregację” dotyczy każdego z nas, dlatego jej założeniem było dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców. Specjalnie na potrzeby kampanii zostały przygotowane spoty telewizyjne, które mają w przystępny i ciekawy sposób przedstawiać szereg różnorodnych aspektów segregacji odpadów, a także zachęcać odbiorców do zmiany nawyków i brania aktywnego udziału w selektywnej zbiórce odpadów.

W ramach kampanii prowadzona jest także współpraca z YouTuberami, którzy są odpowiedzialni za przygotowanie edukacyjnych treści dla swoich widzów oraz promocję założeń kampanii „Piątka za segregację”.  

Organizatorzy szacują, że kampania wygenerowała ponad milion efektywnych wejść na stronę kampanii. Oznacza to, że wielu mieszkańców Polski zdobyło już niezbędną wiedzę, jak dobrze segregować odpady. Więcej informacji na stronie:  www.naszesmieci.pl

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}