W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministrowie środowiska o roli państw Trójmorza w kreowaniu polityki klimatycznej

22.11.2018

Minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz wiceminister Michał Kurtyka wzięli udział w konferencji „COP24 and the Future of Climate Policy: What Role for the Three Seas Initiative?”. Wydarzenie zorganizowane przez Ministerstwo Środowiska oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) odbyło się 22 listopada 2018 r. w Warszawie.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk

W trakcie konferencji minister środowiska Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na rolę państw Trójmorza w kontekście polityki klimatycznej. - Państwa Trójmorza są osobnym regionem, który ma swoją specyfikę nie tylko kulturową czy polityczną, ale także ekonomiczną, energetyczną, środowiskową i klimatyczną, wynikającą z właściwego sobie wspólnego doświadczenia historycznego oraz wspólnych tym samym uwarunkowań – powiedział szef resortu.

Wiceminister Michał Kurtyka podkreślił, że obecnie państwa Trójmorza stoją przed nowymi wyzwaniami i jednym z nich jest debata o przyszłości polityki klimatycznej. - W kontekście dyskusji o sposobach osiągnięcia zrównoważonego rozwoju, kluczowe jest znaczenie efektywności energetycznej oraz rozwoju zeroemisyjnego transportu. Kwestie te mogą stać się rozwiązaniami, umożliwiającymi połączenie wzrostu gospodarczego z celami klimatycznymi – dodał.

W czasie spotkania wiceszef resortu środowiska przedstawił 3 deklaracje, do których każda ze Stron może dołączyć podczas COP24:

  • „Driving Change Together Partnership” dotyczącą partnerstwa na rzecz działań w kierunku rozwoju elektromobilności i zeroemisyjnego transportu;
  • „Solidarity and Just Transition Silesia Declaration”, która porusza temat zapewnienia sprawiedliwej i solidarnej transformacji;
  • Śląską Deklarację Ministerialną „Lasy dla klimatu”, dotyczącą zachowania i zwiększania zasobów węgla w pochłaniaczach i rezerwuarach gazów cieplarnianych do roku 2050 oraz wskazującą na kluczową rolę pochłaniaczy w osiągnięciu celu wyznaczonego przez Porozumienie paryskie.

Więcej informacji o deklaracjach na stronie cop24.gov.pl.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.11.2018 11:18 Agata Kubel-Grabau
Pierwsza publikacja:
23.11.2018 11:18 Agata Kubel-Grabau
{"register":{"columns":[]}}