W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie Ministerstwa Środowiska ws. martwych fok na polskim wybrzeżu

15.06.2018

Ministerstwo Środowiska z najwyższym zaniepokojeniem przyjęło i śledzi informacje o martwych fokach na polskim wybrzeżu. Uważamy, że foki szare są cenną częścią bałtyckiego ekosystemu, a ich dobro jest związane z jakością środowiska w Bałtyku.

Oburzającym jest, że do śmierci fok mógł się przyczynić bezpośrednio człowiek. Ministerstwo Środowiska jest absolutnie przeciwne takim praktykom. Bez względu na możliwą niezgodę między naturalnie występującymi dzikimi zwierzętami a prowadzoną przezczłowieka działalnością gospodarczą, samowolne, niezgodne z prawem działania są absolutnie nieakceptowalne. Ministerstwo pozostaje w kontakcie z właściwymi służbami, które prowadzą sprawę. Mamy nadzieję na szybkie zakończenie dochodzenia i ukarania ewentualnego sprawcy. Minister Środowiska jest w stałym kontakcie z Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Będziemy wspierać wszelkie rozsądne działania, które pomogą skutecznie chronić foki. Przypominamy, że foki zamieszkujące Bałtyk są objęte ścisłą ochroną gatunkową na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Ponadto foka szara została ujęta w tzw. Dyrektywy Siedliskowej, jako gatunek, którego ochrona wymaga wyznaczenia specjalnych obszarów ochrony w ramach sieci Natura 2000. Polska zobowiązana jest do ochrony foki szarej również w ramach Konwencji o różnorodności biologicznej, Konwencji Berneńskiej, Konwencji Bońskiej oraz Konwencji Helsińskiej. Umyślne zabijanie dzikich zwierząt, podlegających ochronie, jest łamaniem prawa i stanowi wykroczenie, za które grozi kara aresztu bądź grzywny na podstawie art. 131 pkt 14 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Ponadto, zgodnie z art. 35 ust.1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, kto zabija zwierzę (poza sytuacjami przewidzianymi w w/w ustawie) podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.06.2018 00:00 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
15.06.2018 00:00 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}