W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie Ministra Środowiska ws. powołania Pełnomocnika ds. Organizacji COP24

03.04.2018

Ministerstwo Środowiska wedle przyjętej przez Sejm RP specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu jest podmiotem odpowiedzialnym za należyte przygotowanie szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się w grudniu w Katowicach.

Dlatego chcąc odpowiednio wykonać założenia oraz zadania określone w specustawie powołałem Pana Rafała Bochenka na stanowisko Pełnomocnika Ministra ds. Organizacji COP24.

Na Pełnomocniku będzie spoczywać nadzorowanie zadań związanych z organizacją szczytu klimatycznego ONZ w Polsce od strony techniczno-organizacyjnej. Skoordynuje on także działania promocyjne związane z COP24.

To wydarzenie jest niezwykle istotne w kontekście globalnej polityki klimatycznej. Szczyt klimatyczny w Katowicach to także wielka szansa do promocji Polski w świecie. Dlatego chcemy dołożyć wszelkich starań, aby COP24 zakończył się pełnym sukcesem.

O COP24

Odbywające się corocznie sesje COP to najważniejsze wydarzenie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych, na którym spotykają się przedstawiciele wszystkich Stron Konwencji (196 państw i UE), by podejmować decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu oraz funkcjonowania samej Konwencji. Tegoroczna sesja, której gospodarzem jest Polska, odbędzie się w grudniu 2018 r. w Katowicach i weźmie w niej udział blisko 40 tys. delegatów.   

Sesji COP towarzyszy mnóstwo wydarzeń o charakterze naukowym, społecznym, ale i komercyjnym, będących forum prezentacji i wymiany pomysłów, innowacji, strategii oraz rozwiązań na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.04.2018 00:00 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
03.04.2018 00:00 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}