Program priorytetowy NFOŚiGW pn. „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”
Ministerstwo Środowiska informuje, że od 15 kwietnia do 30 września 2020 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi nabór wniosków w programie priorytetowym NFOŚiGW pn. „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, którego celem jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w wykonywaniu prac i robót geologicznych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych, umożliwiających wykorzystanie pozyskanego ciepła lub energii do ogrzewania.
Budżet programu
Budżet ww. programu wynosi 300 mln zł, natomiast w pierwszym naborze do rozdysponowania jest 150 mln zł. Dofinansowanie udzielane będzie w formie dotacji, wynoszącej do 100% kosztów kwalifikowanych. Nabór wniosków odbywa się w trybie konkursowym. O dotacje mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki.
Cel programu
W nowym programie priorytetowym NFOŚiGW oraz Ministerstwo Środowiska stawiają na zwiększenie liczby dotowanych odwiertów geotermalnych. Program powinien pozwolić na uzyskanie lepszych efektów w zakresie rozwoju geotermii w Polsce przy mniejszych nakładach finansowych i mniejszym ryzyku udostępnienia zasobów wód termalnych niż miało to miejsce dotychczas. W celu usprawnienia przygotowania wniosków oraz załączonych do nich projektów robót geologicznych, Ministerstwo Środowiska przekazało do NFOŚiGW katalog rekomendacji i zaleceń dotyczących projektowania robót geologicznych w celu udostępnienia wód termalnych w Polsce, które są dostępne dla wnioskodawców jako część dokumentów programowych.
Oferta programu
Wszystkie zainteresowane samorządy zachęcamy do zapoznania się z ofertą programu priorytetowego NFOŚiGW pn. „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” na stronie internetowej NFOŚiGW.
Po rozpoznaniu złóż wód termalnych, kontynuacja przedsięwzięć może nastąpić np. w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW pn. „Polska Geotermia Plus”.