W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministra Kurtyki z Komisją Europejską na temat polityki energetycznej i klimatycznej

15.01.2020

Zagadnienia dot. polityki energetycznej i klimatycznej UE w kontekście budowy Europejskiego Zielonego Ładu to główne tematy rozmowy ministra klimatu Michała Kurtyki z delegacją Komisji Europejskiej, której przewodniczył Klaus-Dieter Borchardt, Zastępca Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Energii. W spotkaniu, które odbyło się 15 stycznia 2020 r. uczestniczyli także wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński i wiceminister aktywów państwowych Tomasz Dąbrowski.

Spotkanie ministra Kurtyki z Komisją Europejską na temat polityki energetycznej i klimatycznej

Minister Kurtyka przedyskutował z dyrektorem Borchardtem stan prac i dalsze działania w zakresie Krajowych Planów Energii i Klimatu, odnotowując, że Polska znalazła się w grupie państw, które przedstawiły swoje plany zgodnie z oczekiwanym terminem. Mówiąc o finansowaniu zrównoważonych inwestycji Minister Kurtyka podkreślił, że niezmiennie polskim postulatem w pracach nad zrównoważonymi finansami jest potrzeba uwzględnienia możliwości finansowania inwestycji w infrastrukturę gazu ziemnego oraz projekt jądrowy.

W trakcie spotkania poruszono także kwestię Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w kontekście opublikowanego przez Komisję Europejską 14 stycznia br. projektu rozporządzenia ustanawiającego Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, a także planowanych alokacji środków z Funduszu na rzecz poszczególnych państw członkowskich UE, w tym Polski.

„Polska z zadowoleniem przyjmuje projekt Komisji Europejskiej, który w dużej mierze pokazuje dobre zrozumienie specyficznych wyzwań dla regionów węglowych związanych z transformacją w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie i podkreśla troskę o uwzględnienie społecznych konsekwencji wprowadzanych zmian” – powiedział minister Kurtyka.

„Uwzględnienie interesów wszystkich obywateli i w szczególności tych w regionach najbardziej narażonych na negatywne konsekwencje tej transformacji, jest warunkiem koniecznym dla osiągnięcia unijnego celu neutralności klimatycznej” – dodał.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}