Spotkanie z chińską delegacją w ramach współpracy klimatycznej i leśnej
14.03.2018
W dniach 13-14 marca 2018 r. na zaproszenie Ministerstwa Środowiska gościła w Polsce chińska delegacja na czele z Xie Zhenhua, specjalnym przedstawicielem rządu Chin do spraw zmian klimatu. Wizyta ta wiąże się z przygotowaniami Polski do szczytu COP24 w Katowicach w 2018 roku. Jest też kolejnym etapem kontynuacji dobrej współpracy pomiędzy państwami.
W trakcie pierwszego dnia Xie Zhenhua spotkał się w Centrum Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Celestynów z wiceminister środowiska Małgorzatą Golińską oraz dyrektorem generalnym Lasów Państwowych Andrzejem Koniecznym. Polska strona przedstawiła nowatorski projekt Leśnych Gospodarstw Węglowych, który ma na celu zwiększenie kumulacji CO2 przez lasy.
Polsko-chińska współpraca w obszarze leśnictwa trwa od dłuższego czasu. Oba kraje zawarły porozumienie, które związane jest m.in. z polityką leśną, zrównoważoną gospodarką w tym obszarze, a także użytkowaniem lasów i ich ochroną.
O szczycie COP24
Podczas drugiego dnia pobytu w Polsce chińska delegacja spotkała się w Warszawie z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem oraz wiceministrem Sławomirem Mazurkiem. Tematem rozmów były przygotowania do szczytu klimatycznego oraz możliwość wsparcia chińskiej strony w procesie przyjęcia pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie, co jest najważniejszym celem COP24 w Katowicach. Obie strony wymieniły się również doświadczeniami i wiedzą odnośnie adaptacji do zmian klimatu. „Deklarujemy z naszej strony rozwój współpracy z Chinami w zakresie zmian klimatu, w tym pochłaniania CO2 przez gleby i lasy. Liczymy na wymianę doświadczeń i wiedzy w obszarze systemu inwentaryzacji i handlu emisjami” – powiedział podczas spotkania minister środowiska Henryk Kowalczyk. Jednocześnie minister podkreślił, że Polska wesprze Chiny w rozwoju ich systemu inwentaryzacji emisji CO2.Szczyt ONZ COP24
COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach. W wydarzeniu weźmie udział blisko 40 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu. W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.Informacje o publikacji dokumentu
- Ostatnia modyfikacja:
- 14.03.2018 00:00 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 14.03.2018 00:00 administrator gov.pl