W kierunku COP24
31.10.2018
Minister Środowiska Henryk Kowalczyk podpisał dziś w imieniu Rządu RP umowę z Sekretariatem Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która określa zobowiązania obu stron wynikające z organizacji grudniowego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Po stronie ONZ sygnatariuszem Porozumienia była Patricia Espinosa, Sekretarz Wykonawcza Konwencji klimatycznej.
Umowa ta, tzw. Host–Country Agreement [1], zawiera zobowiązania, jakie spoczywają na państwie goszczącym Konferencję i stanowi podstawę prawną do organizacji tego wydarzenia.
„Podpisanie Porozumienia jest zwieńczeniem procesu negocjacji tej umowy i jednocześnie ostatnim formalnym akcentem w przygotowaniach organizacyjnych do ważnego wydarzenia międzynarodowego, jakim jest szczyt klimatyczny COP24” – powiedział minister Henryk Kowalczyk.
„Nasze wspólne dotychczasowe starania pokazują, jak wielką wagę Polska i Organizacja Narodów Zjednoczonych przywiązują do powodzenia szczytu w Katowicach. Zbudowaliśmy bardzo dobre podstawy do dalszych działań i jestem pewien, że te udane doświadczenia we współpracy i nasze wzajemne zaufanie przyczynią się do sprawnej organizacji obrad klimatycznych i w efekcie - do zakończenia ich sukcesem w postaci przyjęcia pakietu zasad wdrażających Porozumienie paryskie” – dodał minister środowiska.
„W obliczu druzgocących skutków zmian klimatycznych coraz bardziej widocznych na całym świecie, bardzo ważne jest, aby Strony osiągnęły główny cel COP24: sfinalizowanie programu prac Porozumienia paryskiego. Pozwoli to w pełni wykorzystać potencjał Porozumienia, ale będzie też sygnałem dowodzącym, że wszystkie narody poważnie traktują kwestię zmiany klimatu” – podkreśliła Patricia Espinosa, Sekretarz Wykonawcza Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu.
Porozumienie ma charakter szczegółowy wobec ogólnych zobowiązań wynikających z członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz statusu strony Konwencji, a jego celem jest uregulowanie poszczególnych aspektów organizacji w Polsce kolejnej sesji Konferencji Stron Konwencji, zgodnie z wytycznymi administracyjnymi ONZ.
Szczyt klimatyczny COP24
COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach. W wydarzeniu weźmie udział blisko 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu. W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata. [1] Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Sekretariatem Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, Protokołu z Kioto i Porozumienia paryskiego w sprawie dwudziestej czwartej sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, czternastej sesji Konferencji Stron służącej jako Spotkanie Stron Protokołu z Kioto, trzeciej części pierwszej sesji Konferencji Stron służącej jako Spotkanie Stron Porozumienia paryskiego oraz sesji organów pomocniczych.Informacje o publikacji dokumentu
- Ostatnia modyfikacja:
- 31.10.2018 00:00 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 31.10.2018 00:00 administrator gov.pl