W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Kurtyka w Brukseli o COP24

06.11.2018

Sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Michał Kurtyka wziął udział w Brukseli w konferencji nt. COP24, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Celem spotkania było omówienie zagadnień związanych ze zbliżającym się szczytem klimatycznym COP24.

Implementacja Porozumienia paryskiego

Wiceminister Kurtyka podkreślił, że Porozumienie paryskie było dokumentem politycznym, który definiował podstawowe założenia. Dlatego o ile uzyskanie konsensusu w 2015 r. wynikało z dyplomacji i dobrej woli światowych liderów, o tyle w Katowicach czeka na uczestników o wiele bardziej skomplikowane przedsięwzięcie do realizacji.

„Musimy stworzyć swego rodzaju „instrukcję obsługi”, która mówi w jaki sposób założenia Porozumienia paryskiego wprowadzić w życie. Tak na prawdę dopiero to, co wypracujemy w Katowicach uruchomi cykl działań po stronie państw stron Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu” – powiedział wiceminister.

Sprawiedliwa transformacja jako jedna z kluczowych inicjatyw polskiej prezydencji

Wiceszef resortu środowiska nawiązał ponadto do jednej z inicjatyw polskiej prezydencji, czyli do deklaracji ministerialnej o sprawiedliwej transformacji. Uwzględnienie aspektu społecznego transformacji na drodze do gospodarki niskoemisyjnej jest kluczowe dla uzyskania społecznej aprobaty dla zachodzących zmian.

„Jestem przekonany, że dzięki podpisaniu na szczycie w Katowicach deklaracji ministerialnej na temat sprawiedliwej transformacji temat ten zyska dodatkowe poparcie polityczne” – mówił wiceminister Kurtyka.

„Długofalowe, wdrożenie solidarnej transformacji pomoże wygenerować i zachować poparcie społeczne dla polityk ograniczania emisji” – dodał.

Sprawiedliwa transformacja na przykładzie Katowic

Przyszły prezydent COP24 wyjaśnił, że światowy krajobraz zmienia się dynamicznie. Dlatego hasłem mającego odbyć się w tym roku w Polsce najważniejszego szczytu klimatycznego na świecie będzie „Changing together”. Konferencja odbędzie się w Katowicach i nie jest to miejsce przypadkowe, bowiem obecnie Katowice są jednym z symboli skuteczności polskiej strategii transformacji gospodarczej i społecznej, a także jej pozytywnego oddziaływania na środowisko.

Szczyt klimatyczny COP24

COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach. W wydarzeniu weźmie udział blisko 30 tys. delegatów z całego świata.

W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Tym samym wyznaczona zostanie światowa polityka klimatyczna na kolejne lata.

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.11.2018 11:28 Agata Kubel-Grabau
Pierwsza publikacja:
06.11.2018 11:28 Agata Kubel-Grabau
{"register":{"columns":[]}}