W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Kurtyka z wizytą w Niemczech

26.03.2019

Udział w posiedzeniu Biura Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. zmian klimatu oraz udział w debacie na temat COP24 i działań prezydencji w 2019 r. to główne cele wizyty wiceministra Michała Kurtyki w Niemczech. Delegacja do Bonn i Frankfurtu odbyła się 25 marca 2019 r.

Wiceminister Kurtyka w Bonn

Posiedzenie Biura Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. zmian klimatu

W ramach wprowadzenia do posiedzenia Biura UNFCCC wiceminister środowiska Michał Kurtyka podsumował szczyt klimatyczny COP24, który odbył się w Polsce w grudniu 2018 r.

Kilkanaście dni intensywnych prac przyniosło efekty w postaci uzgodnienia poszczególnych obszarów zasad realizacji Porozumienia paryskiego. W tym czasie przedyskutowano cały szereg kwestii – zarówno zasadniczych, jak też bardzo szczegółowych i technicznych – składających się na skomplikowany dokument – przypomniał wiceminister Kurtyka.

Pakiet katowicki ustanowił zasady dotyczące wdrażania polityki klimatycznej dla całego świata. Dziś musimy zadbać o to aby założenia te zostały sprawnie wdrożone – dodał wiceminister. 

Debata na temat COP24

Podczas wizyty w Niemczech wiceminister Kurtyka wziął również udział w debacie zorganizowanej przez Niemiecką Radę ds. Relacji Zagranicznych, Forum Frankfurtu oraz dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung. W czasie swojego przemówienia wiceminister podkreślił, że ambicją Polski było, aby wyniki COP24 nie ograniczały się jedynie do rozwiązywania problemu zmian klimatu, ale przyczyniły się także do przywrócenia społeczności międzynarodowej na ścieżkę zrównoważonego rozwoju. Tym samym odpowiadając na wyzwania środowiskowe, gospodarcze i społeczne.

Setki milionów ludzi żyje w ubóstwie. Porozumienie paryskie jest szansą na zrównoważony rozwój świata, dlatego jego pełne wdrożenie w postaci Pakietu katowickiego stanowiło wspólną odpowiedzialność Stron Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – powiedział wiceminister środowiska Michał Kurtyka.

Szczyt klimatyczny COP24

COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbyła się w dniach 2-16 grudnia 2018 r. w Katowicach. W wydarzeniu wzięło udział ponad 20 tys. uczestników z całego świata.

W trakcie szczytu COP24 Strony przyjęły Pakiet katowicki, wdrażający Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, wyznaczająca światową politykę klimatyczną na kolejne lata, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.03.2019 11:37 Bartłomiej Traczyk
Pierwsza publikacja:
26.03.2019 11:37 Bartłomiej Traczyk
{"register":{"columns":[]}}