W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu C – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat.

Jakie dokumenty musisz złożyć?

INFORMACJE OGÓLNE

Wnioski wizowe mogą być złożone nie wcześniej niż na sześć miesięcy przed datą planowanej podróży.

  • Wnioski wizowe są rozpatrywane w terminie 14 dni kalendarzowych. Termin ten może ulec wydłużeniu w uzasadnionych okolicznościach. Po złożeniu wniosku otrzymują Państwo wydruk z wyznaczoną datą odbioru decyzji wizowej.
  • Wszystkie dokumenty arabskojęzyczne muszą być przetłumaczone na język polski lub angielski.
  • Wszystkie syryjskie dokumenty urzędowe muszą być potwierdzone przez syryjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Emigrantów.
  • Nie są przyjmowane dokumenty nadesłane faksem, pocztą lub pocztą elektroniczną. Muszą być one złożone wraz z wnioskiem wizowym podczas osobistej wizyty w konsulacie.
  • W trakcie rozpatrywania złożonego wniosku wizowego, konsul może zaprosić osobę aplikującą na ponowną rozmowę i poprosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów. 
  • Wszystkie dokumenty muszą być przedstawione w oryginale, a ponadto należy dostarczyć ich kserokopie (inaczej oryginały nie zostaną zwrócone wnioskodawcy i zostaną zachowane w dokumentacji wizowej). Nie jest wymagane dostarczenie oryginałów oficjalnych zaproszeń zarejestrowanych w urzędzie wojewódzkim oraz wystawionych przez polskie firmy/instytucje/uczelnie – wystarczą wydruki zeskanowanych dokumentów.  

 

DOKUMENTY WYMAGANE OD WSZYSTKICH APLIKUJĄCYCH

1. Wniosek wizowy, wypełniony w systemie e-konsulat (UWAGA: w systemie wybierz kraj: Syria, placówka: Damaszek), wydrukowany i podpisany przez Ciebie.

2. Paszport/dokument podróży wraz z fotokopiami stron zawierającymi dane osobowe i okres ważności dokumentu oraz stron z innymi wizami. Paszport musi zawierać co najmniej dwie całkowicie wolne strony, jego ważność musi być dłuższa niż 3 miesiące od dnia planowanego wyjazdu, ponadto powinien być wydany w ciągu ostatnich 10 lat.

3. Wcześniej posiadany przez Ciebie paszport/dokument podróży (do wglądu).

4. Jedna fotografia - zrobiona w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Zdjęcie powinno być ostre, wykonane na białym tle, zrobione tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia.

5. Ważne ubezpieczenie medyczno-podróżne, wraz z potwierdzeniem jego opłacenia. Wymogi:

Osoby ubiegające się o wizę Schengen (jednolitą), uprawniającą do jedno- lub dwukrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne pokrywające wszelkie wydatki, które podczas ich pobytu(-ów) na terytorium państw członkowskich mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią. Osoby ubiegające się o wizę wielokrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne obejmujące okres ich pierwszej planowanej wizyty. Ubezpieczenie musi być ważne na całym terytorium państw Schengen, obejmować całkowity okres planowanego pobytu. Minimalna kwota ubezpieczenia wynosi 30 000 EUR.

6. Rezerwacja biletów lotniczych, potwierdzająca Twój plan podróży do strefy Schengen. Nie jest wymagane ich wykupienie.

7. Dokument potwierdzający zakwaterowanie - rezerwacja hotelu, apartamentu. Jeśli posiadasz oficjalne zaproszenie zarejestrowane w urzędzie wojewódzkim, zakwaterowanie jest potwierdzone, o ile w formularzu w pozycji „czy zapraszający zapewnia zakwaterowanie” wpisane jest „TAK”. Zakwaterowanie może także zapewniać instytucja zapraszająca, co powinno być uwzględnione w wystawionym zaproszeniu.    

8. Wyciąg z rejestru rodzinnego (ichraj qid aila). Uwaga: w jego zastępstwie nie może być dostarczona książeczka rodzinna, ani też indywidualny wyciąg z rejestru stanu cywilnego. 

9. Dokument potwierdzający aktualny status zawodowy, tj. zaświadczenie z miejsca pracy (w tym okres zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia), uczelni o kontynuowaniu studiów, wyciąg otrzymywanej renty/emerytury. 

10. Potwierdzenie posiadania środków finansowych na opłacenie kosztów przelotu, zakwaterowania oraz pobytu w strefie Schengen – oryginał wyciągu bankowego przedstawiający operacje bankowe z ostatnich 6 miesięcy, stemplowany i podpisany przez pracownika banku.

- Wyjątkowo, w przypadku nie posiadania rachunku bankowego, potwierdzeniem posiadanych środków finansowych może być potwierdzenie zatrudnienia oraz otrzymywanego wynagrodzenia, potwierdzenie otrzymywanej renty/emerytury.

- W przypadku osób podróżujących w celu udziału w projektach finansowanych przez polskie instytucje/uczelnie, potwierdzeniem może być również informacja od zapraszającego podmiotu o całkowitym lub częściowym sfinansowaniu kosztów podróży i pobytu w Polsce.

 

  • DODATKOWE DOKUMENTY WYMAGANE W ZALEŻNOŚCI OD CELU WYJAZDU

     

    1. Odwiedziny u rodziny/znajomych:

    - Oficjalne zaproszenie z urzędu wojewódzkiego wystawione przez stronę zapraszającą.

    - Potwierdzenie pokrewieństwa w przypadku wizyty u rodziny (wyciągi z rejestru rodzinnego wskazujące na pokrewieństwo).

     

    2. Wyjazd w celu biznesowym:

    - Zaproszenie wystawione przez firmę w Polsce, zawierające informacje dot. celu przyjazdu osoby aplikującej, okresu na jaki jest ona zapraszana. Zaproszenie musi zawierać dane teleadresowe firmy wystawiającej.

    - Pismo od firmy-pracodawcy w Syrii, informujące o zatrudnieniu osoby aplikującej, jej stanowisku oraz celu wyjazdu. Ponadto dokumenty potwierdzające rejestrację firmy w Syrii, członkostwo w izbach handlowych, itp.

    - Dokumenty potwierdzające dotychczasową współpracę pomiędzy firmami w Polsce oraz Syrii, np. wystawione faktury, listy przewozowe, dokumenty potwierdzające odprawę celną, korespondencja mailowa.

     

    3. Wyjazd w celu prowadzenia badań naukowych, odbycia stażu, udziału w wymianie akademickiej:

    - Zaproszenie od instytucji przyjmującej, zawierające jej dane teleadresowe, a także informacje o celu przyjazdu, terminie pobytu.

    - Zaświadczenie o studiach/zatrudnieniu w wysyłającej instytucji akademickiej.

    - Potwierdzenie dokonania opłaty za studia/kurs (o ile dotyczy).

     

    4. Wyjazd w celu turystycznym: rezerwacje hotelowe, plany podróży, rezerwacje biletów.

     

    5. Wyjazd w związku z działalnością kulturalną, sportową  i religijną:

    - Zaproszenia, bilety wstępu, innego rodzaju potwierdzenia udziału.

    - Dokumenty potwierdzające Twoją aktywność kulturalną, sportową, religijną w Syrii, np. zaświadczenia wystawione przez związki, stowarzyszenia.

     

    WNIOSKI WIZOWE OSÓB MAŁOLETNICH 

    - Gdy małoletni podróżuje z jednym rodzicem, jest wymagana pisemna, poświadczona notarialne zgoda drugiego rodzica na podróż dziecka, wraz z jego dowodem osobistym/paszportem. Wyjątkiem są sytuacje, gdy tylko jeden rodzic posiada pełnię władzy rodzicielskiej – konieczne jest jednak wówczas udokumentowanie takiej sytuacji (np. akt zgonu drugiego rodzica).

    - W przypadku podróży małoletniego bez rodziców, obydwoje rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani dostarczyć swoje zgody na podróż dziecka poświadczone notarialne; muszą być do nich dołączone fotokopie dowodów osobistych/paszportów rodziców.

  • Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

 

Pamiętaj:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
  • Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw układu Schengen.
  • Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy.

 

Dodatkowe informacje:

  • Wizowy System Informacyjny (VIS) ma służyć m.in. wymianie pomiędzy państwami członkowskimi danych o wnioskach wizowych i o związanych z nimi decyzjach. W związku z osiągnięciem przez niego pełnej sprawności operacyjnej w dokumencie podróży cudzoziemca ubiegającego się o wydanie wizy Schengen nie umieszcza się stempla świadczącego o dopuszczalności wniosku, o którym mowa w art. 20 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy).

Ile zapłacisz?

Opłata za wniosek wizowy jest określona w aktualnej tabeli opłat konsularnych: tu sprawdzisz

Opłaty przyjmowane są w kasie urzędu przy składaniu wniosku, tylko w gotówce.

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi, niezależnie od decyzji konsula.

 

W odniesieniu do następujących kategorii obywateli odstępuje się od pobierania opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego:

a) dzieci poniżej 6 roku życia (tj. dzieci, które nie przekroczyły wieku 6 lat minus 1 dzień);

b) uczniowie, studenci, uczestnicy studiów doktoranckich i towarzyszący nauczyciele, którzy podróżują w celu podjęcia studiów lub udziału w szkoleniach;

c) naukowcy podróżujący w celu prowadzenia badań naukowych lub wzięcia udziału w seminarium naukowym lub konferencji naukowej (zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/801 z dnia 11 maja 2016 r.);

d) przedstawiciele organizacji niekomercyjnych w wieku do lat 25 uczestniczący w seminariach, konferencjach, imprezach sportowych, kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez organizacje niekomercyjne.

e) najbliżsi członkowie rodzin obywateli UE oraz Szwajcarii.

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

Jaki jest termin realizacji?

Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 45 dni.  

Jak odbierzesz dokumenty?

Decyzję wizową możesz odebrać w siedzibie urzędu osobiście lub za pośrednictwem pisemnie upoważnionej osoby. O terminie odbioru decyzji zostaniesz poinformowany podczas pierwszej wizyty. Informacji dotyczącej decyzji wizowej nie udziela się drogą mailową ani telefoniczną.    

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.

Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi tu sprawdzisz

W celu złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej postepuj analogicznie jak w sytuacji złożenia pierwszego wniosku, rozpoczynając od umówienia spotkania w systemie e-konsulat.

Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen
Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.   
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzje. 
Wniosek po ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.

Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie
Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy. 
Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na tej stronie.

Najczęściej zadawane pytania
  • Czy mogę złożyć wniosek wizowy w Ambasadzie RP w Damaszku?

     

    Niestety nie - wnioski wizowe przyjmowane są co do zasady w Bejrucie. Wyjątek dotyczy jedynie najbliższych członków rodziny obywateli RP – osoby te mogą złożyć wniosek w Damaszku, po wcześniejszym, indywidualnym ustaleniu terminu.

     

    Czy na okres rozpatrywania wniosku wizowego muszę zostawić w konsulacie dokument podróży?

     

    Jest to wskazane, jednak nie ma takiej konieczności, o ile osoba aplikująca o wizę potrzebuje tego dokumentu. Może to mieć miejsce np. w sytuacji, kiedy w celu złożenia wniosku wizowego przekroczyła ona granicę syryjsko-libańską na jego podstawie i musi wrócić do Syrii, lub w okresie rozpatrywania aplikacji planuje inną podróż zagraniczną).

     

    Czy muszę dostarczyć oryginały wszystkich dokumentów?

     

    Nie są wymagane oryginały zaproszeń od osób, firm oraz instytucji mających siedzibę w Polsce. W tym przypadku wystarczy kopia, np. wydruk zeskanowanego dokumentu. Wszystkie pozostałe dokumenty muszą być przedstawione w oryginałach. Konieczne jest ponadto dostarczenie ich kopii, w innym przypadku oryginały zostaną zachowane w konsulacie wraz z całą dokumentacją wizową.  

     

    Czy warto korzystać z usług firm pomagających w przygotowaniu dokumentacji wizowej?

     

    Zdecydowanie nie ma konieczności korzystania z tego typu usług. Informacje zawarte na naszej stronie internetowej zawierają wszystkie informacje niezbędne dla samodzielnego przygotowania wniosku wizowego. Korzystanie z tego rodzaju usług nie zwiększa szansy na uzyskanie wizy, tymczasem sugeruje to wiele oferujących je w Libanie i Syrii firm, świadomie oszukując aplikantów wizowych.   

     

{"register":{"columns":[]}}