Wiza typu D – złożenie wniosku
Gdzie załatwisz sprawę?
Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.
Jak umówisz się na spotkanie?
Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat.
Pamiętaj, że wniosek o wizę musisz złożyć nie później niż na dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
Uwaga! Z dniem 11 kwietnia 2024 r. Rzeczpospolita Polska jednoznacznie uznała nowe syryjskie dokumenty podróży (tzw. e-paszporty) posiadające podpis posiadacza, tj. wydawane od dnia 1 stycznia 2024 r.
Nieuznawane pozostają dokumenty podróży wydawane na nowych wzorach od sierpnia do grudnia 2023 r., tj. przed wprowadzeniem miejsca na podpis na stronie 3 dokumentu.
Zgodnie z art. 29 pkt. 2 Wspólnotowego Kodeksu Wizowego (WE) NR 810/2009, jeżeli państwo członkowskie wydające wizę nie uznaje dokumentu podróży osoby ubiegającej się o wizę, wizę umieszcza się na oddzielnym blankiecie wizowym.
Wiza wydana na blankiecie wizowym nie daje możliwości korzystania z połączeń lotniczych z międzylądowaniem w innych państwach członkowskich – na terytorium RP można wówczas wjechać wyłącznie z państw nienależących do obszaru Schengen.
INFORMACJE OGÓLNE
- Wnioski wizowe mogą być złożone nie wcześniej niż na sześć miesięcy przed datą planowanej podróży.
- Wnioski wizowe są rozpatrywane w terminie 14 dni kalendarzowych. Termin ten może ulec wydłużeniu w uzasadnionych okolicznościach. Po złożeniu wniosku otrzymują Państwo wydruk z wyznaczoną datą odbioru decyzji wizowej.
- Wszystkie dokumenty arabskojęzyczne muszą być przetłumaczone na język polski lub angielski.
- Wszystkie syryjskie dokumenty urzędowe muszą być potwierdzone przez syryjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Emigrantów.
- Nie są przyjmowane dokumenty nadesłane faksem, pocztą lub pocztą elektroniczną. Muszą być one złożone wraz z wnioskiem wizowym podczas osobistej wizyty w konsulacie.
- W trakcie rozpatrywania złożonego wniosku wizowego, konsul może zaprosić osobę aplikującą na ponowną rozmowę i poprosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów.
- Wszystkie dokumenty muszą być przedstawione w oryginale, a ponadto należy dostarczyć ich kserokopie (inaczej oryginały nie zostaną zwrócone wnioskodawcy i zostaną zachowane w dokumentacji wizowej). Nie jest wymagane jedynie dostarczenie oryginałów dokumentów wystawionych przez polskie firmy/instytucje/uczelnie (w tym zezwolenia na pracę, zaświadczenia o przyjęciu na studia) – w tym przypadku wystarczą wydruki zeskanowanych dokumentów.
DOKUMENTY WYMAGANE OD WSZYSTKICH APLIKUJĄCYCH
1. Wniosek wizowy, wypełniony w systemie e-konsulat (UWAGA: w systemie wybierz kraj: Syria, placówka: Damaszek), wydrukowany i podpisany przez Ciebie.
2. Paszport/dokument podróży wraz z fotokopiami stron zawierającymi dane osobowe i okres ważności dokumentu oraz stron z innymi wizami. Paszport musi zawierać co najmniej dwie całkowicie wolne strony, jego ważność musi być dłuższa niż 3 miesiące od dnia planowanego wyjazdu, ponadto powinien być wydany w ciągu ostatnich 10 lat.
3. Wcześniej posiadany przez Ciebie paszport/dokument podróży (do wglądu).
4. Jedna fotografia - zrobiona w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Zdjęcie powinno być ostre, wykonane na białym tle, zrobione tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia.
5. Ważne ubezpieczenie medyczno-podróżne (na wszystkie kraje strefy Schengen), wraz z potwierdzeniem jego opłacenia. Wymogi:
Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wizy --> w zakładce: Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 1b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
6. Rezerwacja biletów lotniczych, potwierdzająca Twój plan podróży do Polski. Nie jest wymagane ich wykupienie.
7. Dokument potwierdzający zakwaterowanie – może być zapewniane przez instytucję zapraszającą (uczelnia, pracodawca), w innym przypadku należy przedstawić rezerwację hotelu, apartamentu. Jeśli posiadasz oficjalne zaproszenie zarejestrowane w urzędzie wojewódzkim, zakwaterowanie jest potwierdzone, o ile w formularzu w pozycji „czy zapraszający zapewnia zakwaterowanie” wpisane jest „TAK”.
8. Wyciąg z rejestru rodzinnego (ichraj qid aila). Uwaga: w jego zastępstwie nie może być dostarczona książeczka rodzinna, ani też indywidualny wyciąg z rejestru stanu cywilnego.
9. Dokument potwierdzający aktualny status zawodowy, tj. zaświadczenie z miejsca pracy, uczelni o kontynuowaniu studiów.
10. Potwierdzenie posiadania środków finansowych na opłacenie kosztów przelotu, zakwaterowania oraz pobytu w Polsce, w przypadku studiów – związanych z nimi opłat. Potwierdzeniem jest oryginał wyciągu bankowego przedstawiający operacje bankowe z ostatnich 6 miesięcy, stemplowany i podpisany przez pracownika banku.
- Wyjątkowo, w przypadku nie posiadania rachunku bankowego, potwierdzeniem posiadanych środków finansowych może być potwierdzenie zatrudnienia oraz otrzymywanego wynagrodzenia, potwierdzenie otrzymywanej renty/emerytury.
- W przypadku osób podróżujących w celu udziału w projektach finansowanych przez polskie instytucje/uczelnie, potwierdzeniem może być również informacja od zapraszającego podmiotu o całkowitym lub częściowym sfinansowaniu kosztów podróży i pobytu w Polsce.
- Najbliższy członek rodziny (np. rodzic) może być sponsorem nauki w Polsce. Należy wówczas przedstawić potwierdzone notarialnie oświadczenie sponsora, wraz z wyciągiem z jego rachunku bankowego (przedstawiającego operacje z ostatnich 6 miesięcy), a także dokumentem tożsamości. Oświadczenie musi być zalegalizowane przez syryjski MSZiE oraz przetłumaczone na j. polski lub angielski.
DODATKOWE DOKUMENTY WYMAGANE W ZALEŻNOŚCI OD CELU WYJAZDU
1. Wyjazd w celu podjęcia studiów, odbycia stażu, udziału w wymianie akademickiej (np. Erasmus):
- Zaproszenie od instytucji przyjmującej, zawierające jej dane teleadresowe, a także informacje o celu przyjazdu, terminie i warunkach pobytu/studiów - nie jest wymagany oryginał tego dokumentu, wystarczy kopia.
- Zaświadczenie o studiach/zatrudnieniu w wysyłającej instytucji akademickiej.
- Potwierdzenie dokonania opłaty za studia/kurs (o ile dotyczy).
- UWAGA: w przypadku wyjazdu w celu podjęcia studiów, należy przedstawić potwierdzenie dokonania opłaty za pełny rok akademicki, tj. za dwa semestry studiów.
- Od 1 sierpnia 2024 r. cudzoziemcy, którzy wnioskują o wydanie wizy krajowej (typ D) w celu podjęcia w Polsce studiów I stopnia zobowiązani są do przedłożenia dokumentów uzupełniających, które za Wytycznymi Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 31 lipca 2024 r. w sprawie rozpoznawania wniosków wizowych w celach, o których mowa w art. 60. Ust. 1 pkt 5-6 oraz 9 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2024 r. poz. 769) uzupełniono o:
decyzję administracyjną uznającą dokument potwierdzający w Rzeczypospolitej Polskiej wykształcenie średnie branżowe lub średnie, lub uprawnienie do kontynuacji nauki, w tym uprawnienie do ubiegania się o przyjęcia na studia wyższe, z uwzględnieniem zakresu uprawnień w państwie wydania świadectwa lub innego dokumentu, o którym mowa w art. 93 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. 2023 r. poz. 2005), wydaną przez kuratora oświaty właściwego ze względu na siedzibę instytucji, w której cudzoziemiec zamierza złożyć świadectwo lub inny dokument wydany za granicą.
Uzyskanie decyzji właściwego kuratora oświaty w Rzeczypospolitej Polskiej powinno nastąpić przed złożeniem wniosku o wydanie wizy krajowej.
Informacja o świadectwach uzyskanych za granicą, które nie wymagają dodatkowych formalności w polskich urzędach oraz dane kontaktowe kuratoriów oświaty znajdują się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej RP: https://www.gov.pl/web/edukacja/recognition-of-foreign-school-certificates-and-diplomas-in-poland . Informacji szczegółowych udziela Departament Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Edukacji Narodowej RP: https://www.gov.pl/web/edukacja/departament-wspolpracy-miedzynarodowej-dwm .
W relacjach z niektórymi krajami zastosowanie mają umowy dwustronne w zakresie uznawalności wykształcenia – lista i szczegółowe informacje dot. stosowania tych umów znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP: https://www.gov.pl/web/nauka/umowy-dwustronne-dotyczace-uznawalnosci-wyksztalcenia.
Przypominamy, że zgodnie z art. 65 ust. 1a ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2024 r. poz. 769), wnioskujący posiada prawo do uzupełnienia braków w ciągu 7 dni od złożenia wniosku o wydanie wizy.
2. Wyjazd w celu podjęcia pracy:
- Zezwolenie na pracę wydane przez właściwego terytorialnie wojewodę – nie jest wymagany oryginał tego dokumentu, wystarczy kopia.
- Dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, kierunkowe wykształcenie. Zaświadczenia z dotychczasowego i ewentualnie poprzednich miejsc pracy.
3. Wyjazd w związku z leczeniem:
- Zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że wnioskowana opieka medyczna nie jest dostępna w Syrii.
- Potwierdzenie dokonania pełnej opłaty za leczenie w Polsce.
- Dokumenty potwierdzające posiadanie środków na przelot do Polski, pobyt na miejscu (utrzymanie i zakwaterowanie).
- Dokument wystawiony przez przyjmujący zakład opieki zdrowotnej w Polsce, potwierdzający możliwość zapewnienia osobie aplikującej specjalistycznej opieki zdrowotnej. Dokument musi zawierać informacje o kosztach leczenia, jego okresie, oraz ewentualnych innych warunkach pobytu (np. czy zapewnione jest zakwaterowanie). Może on także zawierać informacje np. o zapewnieniu przez ośrodek zdrowia zakwaterowania lub gotowości do pokrycia części/całości kosztów leczenia/pobytu. Uwaga: nie jest wymagane dostarczenie oryginału tego dokumentu, wystarczy kopia.
WNIOSKI WIZOWE OSÓB MAŁOLETNICH
- Gdy małoletni podróżuje z jednym rodzicem, jest wymagana pisemna, poświadczona notarialne zgoda drugiego rodzica na podróż dziecka, wraz z jego dowodem osobistym/paszportem. Wyjątkiem są sytuacje, gdy tylko jeden rodzic posiada pełnię władzy rodzicielskiej – konieczne jest jednak wówczas udokumentowanie takiej sytuacji (np. akt zgonu drugiego rodzica).
- W przypadku podróży małoletniego bez rodziców, obydwoje rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani dostarczyć swoje zgody na podróż dziecka poświadczone notarialne; muszą być do nich dołączone fotokopie dowodów osobistych/paszportów rodziców.
Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.
Pamiętaj:
- Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania.
- Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może poprosić o dodatkową dokumentację.
- Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
- Wizy typu D pozwalają na przebywanie w innych krajach strefy Schengen przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Oznacza to, że możesz przebywać legalnie w strefie Schengen, wyłącznie jeśli w okresie ostatnich 180 dni Twój pobyt w krajach strefy nie przekroczył 90 dni.
- Wiza typu D może zostać wydana z maksymalnie rocznym okresem ważności.
- Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję zawsze podejmuje Straż Graniczna.
Ile zapłacisz?
Opłata za wniosek wizowy jest określona w aktualnej tabeli opłat konsularnych: tu sprawdzisz
Opłaty przyjmowane są w kasie urzędu przy składaniu wniosku, tylko w gotówce.
Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi, niezależnie od decyzji konsula.
Jaki jest termin realizacji?
Decyzja o wydaniu wizy wydawana jest w ciągu 15 dni roboczych licząc od dnia dokonania opłaty. W razie konieczności szczegółowego sprawdzenia dokumentów rozpatrzenie wniosku może zostać przedłużone do 30 dni. W pilnych i uzasadnionych przypadkach decyzja może być podjęta w ciągu trzech dni roboczych.
Jak odbierzesz dokumenty?
Decyzję wizową możesz odebrać w siedzibie urzędu osobiście lub za pośrednictwem pisemnie upoważnionej osoby. O terminie odbioru decyzji zostaniesz poinformowany podczas pierwszej wizyty. Informacji dotyczącej decyzji wizowej nie udziela się drogą mailową ani telefoniczną.
Jak możesz się odwołać?
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.
Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi tu sprawdzisz
W celu złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej postepuj analogicznie jak w sytuacji złożenia pierwszego wniosku, rozpoczynając od umówienia spotkania w systemie e-konsulat.
Najczęściej zadawane pytania
Czy mogę złożyć wniosek wizowy w Ambasadzie RP w Damaszku?
Niestety nie - wnioski wizowe przyjmowane są co do zasady w Bejrucie. Wyjątek dotyczy jedynie najbliższych członków rodziny obywateli RP – osoby te mogą złożyć wniosek w Damaszku, po wcześniejszym, indywidualnym ustaleniu terminu.
Czy na okres rozpatrywania wniosku wizowego muszę zostawić w konsulacie dokument podróży?
Jest to wskazane, jednak nie ma takiej konieczności, o ile osoba aplikująca o wizę potrzebuje tego dokumentu. Może to mieć miejsce np. w sytuacji, kiedy w celu złożenia wniosku wizowego przekroczyła ona granicę syryjsko-libańską na jego podstawie i musi wrócić do Syrii, lub w okresie rozpatrywania aplikacji planuje inną podróż zagraniczną).
Czy muszę dostarczyć oryginały wszystkich dokumentów?
Nie są wymagane oryginały: zezwoleń na pracę, zaświadczeń o przyjęciu na studia, deklaracji gotowości przyjęcia na specjalistyczne leczenie – wystarczy, że dostarczysz ich kopie. Wszystkie pozostałe dokumenty muszą być przedstawione w oryginałach. Konieczne jest ponadto dostarczenie ich kopii, w innym przypadku oryginały zostaną zachowane w konsulacie wraz z całą dokumentacją wizową.
Czy warto korzystać z usług firm pomagających w przygotowaniu dokumentacji wizowej?
Zdecydowanie nie ma konieczności korzystania z tego typu usług. Informacje zawarte na naszej stronie internetowej zawierają wszystkie informacje niezbędne dla samodzielnego przygotowania wniosku wizowego. Korzystanie z tego rodzaju usług nie zwiększa szansy na uzyskanie wizy, tymczasem sugeruje to wiele oferujących je w Libanie i Syrii firm, świadomie oszukując aplikantów wizowych.
INFORMACJA O ZASADACH UBIEGANIA SIĘ O ZWROT OPŁAT ZA STUDIA W PRZYPADKU NIEUZYSKANIA WIZY POZWALAJĄCEJ NA WJAZD DO POLSKI W CELU PODJĘCIA LUB KONTYNUACJI STUDIÓW
Warunki pobierania opłat za usługi edukacyjne przez uczelnie publiczne określa ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a w przypadku uczelni niepublicznych wynikają one z wewnętrznych regulaminów tych uczelni.
Studenci przyjęci na studia zawierają z uczelniami umowy, których zapisy zawierają szczegółowe warunki związane z procesem przyjęcia na studia, przebiegiem studiów, w tym postanowienia dotyczące wysokości opłat oraz zasady zwrotu uiszczonych opłat. Kandydaci na studia powinni szczegółowo zapoznać się z tymi dokumentami, a zwłaszcza z zapisami dotyczącymi zasad uzyskiwania zwrotu wniesionych opłat za studia.
Kwestie dotyczące zwrotu opłat są rozwiązywane bezpośrednio między studentami a uczelniami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ambasady RP, jak również Konsulaty RP nie pośredniczą w kontaktach pomiędzy studentem a uczelnią, ani nie dysponują narzędziami prawnymi pozwalającymi na uzyskanie przez cudzoziemca, który otrzymał odmowę wydania wizy studenckiej zwrotu uiszczonych przez niego opłat za studia.
Jeżeli uczelnia nie wywiązuje się z postanowień umowy zawartej ze studentem, w szczególności nie dokonała zwrotu opłaty w przypadku, gdy umowa tak przewidywała, roszczeń w sprawach opłat studenckich można dochodzić wyłącznie na drodze cywilnoprawnej.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lutego 2018 r. w sprawie wiz dla cudzoziemców
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2013 r. poz. 1650 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne (Dz. U. z dnia 31 sierpnia 2015 r. poz. 1274)