Rozpoczął się II nabór wniosków „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” w ramach NPRCz 2.0
06.12.2021
Można już składać wnioski na przyszłoroczne zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych w ramach II naboru Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”. Termin przyjmowania wniosków upływa 21 lutego 2022 r.
W zadaniu, zgłoszonym we wniosku, można uwzględnić nie tylko budynek biblioteki, ale także jej wyposażenie i zagospodarowanie terenu wokół.
Wnioskodawca może otrzymać dofinansowanie w wysokości od 500 000 zł do 2 250 000 zł, przy czym w pierwszym roku realizacji zadania ma obowiązek wnioskować o co najmniej 30% całkowitej kwoty.
Wniosek należy złożyć za pośrednictwem elektronicznego generatora wniosków, dostępnego pod linkiem: https://instytutksiazki.pl/infrastruktura/
Szczegółowe informacje na temat składania wniosków, kryteriów udzielania dofinansowania oraz szkoleń przybliżających te zasady znajdują się na stronie Instytutu Książki: http://bityl.pl/OK0Ys
W trakcie trwania naboru Instytut Książki organizuje bezpłatne szkolenia online: instrukcja wypełniania wniosku (16 i 30 grudnia o godz. 11.00) oraz podstawowe zasady ubiegania się o dofinansowanie (15 i 29 grudnia o godz. 11.00). Chęć udziału w szkoleniach należy zgłosić mailowo na adres: e.gasior@instytutksiazki.pl. W wiadomości należy wskazać termin i temat wybranego szkolenia.
O programie
„Infrastruktura bibliotek 2021-2025” to bezpośrednia kontynuacja i rozwinięcie realizowanego w latach 2011-2015 priorytetu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” oraz priorytetu 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Infrastruktura bibliotek 2016-2020”.
Uprawnione do składania wniosków są samorządowe instytucje kultury - gminne biblioteki publiczne oraz gminne instytucje kultury, w skład których wchodzą biblioteki publiczne. Organem założycielskim takich instytucji powinna być gmina wiejska, gmina miejsko-wiejska lub gmina miejska do 100 tys. mieszkańców.
Celem priorytetu jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych poprzez:
- dostosowanie infrastruktury gminnych bibliotek publicznych do współczesnych standardów;
- stworzenie warunków do rozwijania kompetencji społecznych i kulturowych mieszkańców, w tym szczególnie dążenie do wzrostu ich kompetencji czytelniczych;
- zwiększenie atrakcyjności usług bibliotecznych poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni i wyposażenie bibliotek.