W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1 marca - obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

01.03.2023

W tym dniu, wszyscy chylimy czoła przed bohaterami, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

Pomnik z wartą honorową. Pod pomnikiem znajdują się wieńce i wiązanki kwiatów.

- Jestem niezwykle dumny, że każdego roku oddajemy hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego, najwierniejszym żołnierzom Rzeczpospolitej, którzy najdłużej toczyli nierówną walkę z komunistycznym zniewoleniem. To oni pokazali siłę ducha polskiego narodu i ducha wolności, składając swe życie na ołtarzu ojczyzny - odczytał Wojewoda Opolski z listu Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku.

{"register":{"columns":[]}}