W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

11 rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Upamiętniliśmy Ofiary tragedii lotniczej

10.04.2021

Msza święta w kościele Franciszkanów oraz złożenie wieńców na placu Wolności w Opolu - tak wyglądały tegoroczne uroczystości upamiętniające 11. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. O Ofiarach tragedii sprzed lat, pamiętano także w Kostowie.

Na zdj. za mównica drewnianą z orzełkiem (w centralnej części kadru) stoi ubrany w granatowy płaszcz wojewoda opolski. Mężczyzna spogląda w dół - najprawdopodobniej na kartkę przemówieniem. W tle biało czerwone flagi, ustawione po obu stronach pomnika Żołnierzy Niezłomnych. Pomnik jest w czarnym kolorze - przypomina prostokąt. Na nim zapisano trzy wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna. Przy pomniku wartę honorową pełnią żołnierze z 10 BLOG. Pod pomnikiem ustawione kwiaty, żółte tulipany.

Apel o dążenie do jedności narodu oraz pielęgnowanie pamięci o osobach, które zginęły za Ojczyznę – tak wyglądała dzisiejsza msza święta w kościele Ojców Franciszkanów w Opolu, która rozpoczęła tegoroczne uroczystości, upamiętniające Ofiary katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r. - Módlmy się za ofiary katastrofy smoleńskiej, by za ich wierność Bogu i oddanie sprawom ojczyzny dostąpili uczestnictwa w zmartwychwstaniu Chrystusa - wzywano.

Po nabożeństwie, na Placu Wolności odśpiewano hymn państwowy. W swoim przemówieniu wojewoda opolski Sławomir Kłosowski wskazywał, że 10 kwietnia 2010 roku to najtragiczniejszy dzień w historii nowożytnej Polski. - Zginęła wówczas elita państwa polskiego. Katastrofa smoleńska jest do dziś traumą dla całego społeczeństwa. Wywarła wielki wpływ na politykę i polityków. 10 kwietnia 2010 roku to dzień, który zmienił nas wszystkich - dodał. W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele władz miasta Opola, służby mundurowe oraz organizacje patriotyczne. Na koniec złożono wieńce i znicze pod Pomnikiem Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w Opolu. Z uwagi na pandemię koronawirusa tegoroczna uroczystość miała skromniejszy przebieg niż zwykle.

O Ofiarach tragedii sprzed 11 lat, pamiętano także w Kostowie (pow. kluczborski), gdzie od 2013 r. na tutejszej nekropolii stoi jedyny w woj. opolskim obelisk, poświęcony śp. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, Jego Małżonce oraz pozostałym Ofiarom feralnego lotu do Smoleńska. W imieniu wojewody opolskiego, kwiaty i znicze złożył dyrektor Biura Wojewody Opolskiego Mariusz Nieckarz, doradca wojewody Magdalena Kalicka. 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}