W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualizacja informacji o sytuacji powodziowej na Opolszczyźnie - stan na godz. 19:00-07:00 19/20.09.2024 r.

20.09.2024

Komunikat

Aktualnie obowiązujące ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne

Ostrzeżenie 3 stopnia o przekroczeniu stanów alarmowych dla środkowej Odry od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej.

Przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych, dyspozycja zbiorników.

Na terenie województwa opolskiego odnotowano przekroczenia stanu ostrzegawczego na 7 stacjach wodowskazowych, a stan alarmowy utrzymuje się na 6 stacjach. Sytuacja hydrologiczna ulega poprawie, stany wód wykazują tendencję spadkową. Odpływ ze zbiornika Nysa: od dnia 19.09.2024 r. od godz. 12:00 utrzymywany jest na poziomie 250 m3/s, Odpływ ze zbiornika Otmuchów: od dnia 19.09.2024 r. od godz. 17:30 utrzymywany jest na poziomie 220,0 m m3/s, Odpływ ze zbiornika Racibórz Dolny: w dniu 19.09.2024 r. zmniejszono z 720 m3/s do 450 m3/s.

Bieżąca sytuacja na dzień 20.09.2024 r. na godz. 7:00

Głuchołazy: usuwanie skutków powodzi i pompowanie wody, pomoc w porządkowaniu posesji, usuwanie zalanego wyposażenia mieszkań i lokali,     zinwentaryzowanie posiadanego przez wszystkie służby sprzętu i ludzi, określenie zadań przewidzianych do realizacji w dniu 20.09.2024 r., ustalenie harmonogramu działań i rozdzielenie pomiędzy poszczególne służby zadań związanych z usuwaniem skutków powodzi, prowadzone są prace nad wprowadzeniem rzeki Biała Głuchołaska do koryta na wysokości miejscowości Bodzanów w związku z podmywaniem budynku mieszkalnego oraz w związku z koniecznością uzyskania dostępu do kolektora ściekowego prowadzącego ścieki do oczyszczalni ścieków w Nysie – zadanie realizowane jest w konsultacji z Wodami Polskimi.

Lewin Brzeski: uruchomienie mobilnego stanowiska kierowania PSP do koordynacji działań (przyjechał SDŁ z Olsztyna) wypompowywanie wody z oczyszczalni ścieków, zinwentaryzowanie posiadanego przez wszystkie służby sprzętu i ludzi, określenie zadań przewidzianych do realizacji w dniu 20.09.24 r., opracowanie planu działania w zakresie ustalenia najbardziej efektywnego sposobu usunięcia wody powodziowej z terenu miasta, wprowadzenie do działań dodatkowych pomp do wypompowywania wody, ustalenie harmonogramu działań i rozdzielenie pomiędzy poszczególne służby zadań związanych z usuwaniem skutków powodzi.

W części miejscowości w chwili obecnej trwa sprzątanie i usuwanie skutków powodzi. Priorytetem jest jak najszybsze uruchomienie obiektów użyteczności publicznej i przywrócenie kluczowych usług.

Aktualnie na terenie 5 powiatów województwa obowiązuje:

  • pogotowie przeciwpowodziowe - w 10 gminach;
  • alarm przeciwpowodziowy - w 21 gminach i w m. Opole.

Aktualnie na terenie województwa opolskiego z użytkowania wyłączonych jest 8 oczyszczalni ścieków: Nysa, Brzeg, Tułowice, Głogówek, Lewin Brzeski, Kędzierzyn-Koźle, Ptakowice, Paczków. Kontrola, umacnianie, monitorowanie wałów na całej długości Odry, przepompowywanie cieków wodnych.

Awarie energetyczne i gazowe

W dniu 20.09.2024 r. na godz. 05:30 łączna liczba odbiorców pozbawionych energii elektrycznej wynosi 3206. Nie zgłaszano potrzeb w zakresie zabezpieczenia energii elektrycznej dla osób przebywających pod stałym monitoringiem aparatury medycznej.

Ponadto, dnia 20.09.2024 r.:

Na wniosek Wojewody Opolskiego Moniki Jurek i po konsultacjach z premierem Donaldem Tuskiem Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak powołał kolejnych pełnomocników, którzy przejmą zarządzanie kryzysowe w:

🔹️ mieście i gminie Głuchołazy - st. bryg. Arkadiusz Kuśmierski;

🔹️ mieście i gminie Lewin Brzeski - bryg. Dariusz Kulawinek.

Działania podjęto w związku z nadzwyczajną skalą zdarzenia i mają one na celu wsparcie włodarzy gmin przy koordynacji działań w zakresie zarządzania kryzysowego.

Pełnomocnicy uzyskali już wsparcie oficerów Państwowej Straży Pożarnej posiadających doświadczenie w zakresie sytuacji kryzysowych występujących na dużych obszarach, skierowanych na miejsce działań z województwa małopolskiego, podkarpackiego i zachodniopomorskiego. Siedziby sztabów zlokalizowane zostały w specjalistycznych pojazdach dowodzenia i łączności usytuowanych w miejscowościach Głuchołazy i Lewin Brzeski. 

{"register":{"columns":[]}}