W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualizacja Wojewódzkiego Planu Transformacji w ochronie zdrowia dla województwa opolskiego na lata 2022-2026 oficjalnie zatwierdzona

13.01.2025

Wielki krok w stronę zdrowszej przyszłości. Aktualizacja Wojewódzkiego Planu Transformacji w ochronie zdrowia dla województwa opolskiego na lata 2022-2026 została oficjalnie zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.

Wojewódzki plan transformacji

Po intensywnych pracach od kwietnia 2024 roku, osiągnęliśmy cel, który mamy nadzieję przełoży się na wprowadzenie istotnych zmian w systemie ochrony zdrowia w województwie.

Na czym koncentruje się plan dla Opolszczyzny?

Plan dla województwa opolskiego koncentruje się na zapewnieniu równego dostępu do opieki zdrowotnej dla wszystkich mieszkańców oraz zwiększeniu zasobów, w tym personelu medycznego czy też zasobów sprzętowych. W ramach aktualizacji zwiększyliśmy liczbę rekomendacji z 25 do 45, a także wprowadziliśmy aż 104 działania, względem wcześniejszych 29.

Ważnym punktem jest również regularny monitoring, który będzie prowadzony na bieżąco a coroczne raporty Wojewody będą dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.

Opolska Wojewódzkiej Rada ds. Potrzeb Zdrowotnych spotkała się w tej sprawie 4 razy, a oprócz tego odbyło się jeszcze 8 różnych narad i spotkań, co pozwoliło na zidentyfikowanie kluczowych obszarów, jak profilaktyka, podstawowa opieka zdrowotna, leczenie szpitalne, ratownictwo medyczne, kadry, sprzęt, psychiatria, rehabilitacja medyczna i inne obszary.

Co obejmuje Wojewódzki Plan Transformacji?

To m.in. potrzeby zdrowotne i wyzwania systemu opieki zdrowotnej na poziomie regionalnym, wynikające z mapy potrzeb zdrowotnych. Potrzeby zdrowotne, wyzwania i działania pokazane są dla każdej części mapy potrzeb zdrowotnych, czyli dla 11 obszarów: czynników ryzyka i profilaktyki; podstawowej opieki zdrowotnej; ambulatoryjnej opieki specjalistycznej; leczenia szpitalnego; opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień; rehabilitacji; opieki długoterminowej; opieki paliatywnej i hospicyjnej; Państwowego Ratownictwa Medycznego; kadr oraz sprzętu medycznego.

Nie zatrzymujemy się - przed nami kolejne działania, w tym pozyskiwanie od podmiotów ujętych w WPT harmonogramu realizacji działań w latach 2025-2026 oraz dalszy monitoring postępów.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w cały proces.

Materiały

WPT
WPT​_statystyka​_dot​_aktualizacji.pdf 0.09MB
{"register":{"columns":[]}}