W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

FAKE NEWS: Odpowiedź Wojewody Opolskiego na artykuł Gazety Wyborczej

09.10.2020

Poniżej odpowiedź dotycząca nieprawdziwych informacji podanych przez Gazetę Wyborczą w dniach 08 i 09 października 2020 r.

Zdjęcie przedstawia zrzut ekranu z artykułem opublikowanym w serwisie Gazety Wyborczej zawierającym nieprawdziwe informacje dotyczące liczby łóżek respiratorowych na Opolszczyźnie

Nieprawdą jest, że na terenie województwa opolskiego zabezpieczonych jest tylko 10 łóżek  respiratorowych dla pacjentów z COVID-19 jak podano w dniu 08.10.2020 r. przez serwis https://opole.wyborcza.pl oraz w druku w Gazecie Wyborczej Tygodnik Opole na stronie 3 w dniu 09.10.2020 r.

            W wyniku działań i podjętych decyzji przez Wojewodę Opolskiego na terenie Opolszczyzny na dzień 08.10.2020 r. zabezpieczone są 23 łóżka respiratorowe dla pacjentów COVID-19. Obłożenie w dniu 07.10.2020 r. wynosiło 12 łóżek, a w dniu 08.10.2020 13 łóżek. Liczba i obłożenie łóżek jest monitorowane i analizowane na bieżąco przez całą dobę. W zależności od zaistniałych okoliczności i potrzeb liczba dostępnych łóżek respiratorowych jest sukcesywnie zwiększana natychmiast po zaistnieniu takiej potrzeby.

            Podkreślenia wymaga fakt, iż rozpowszechnianie takich kłamliwych, nieprawdziwych informacji przez autora publikacji stawia pod znakiem zapytania jego intencje i rzetelność przygotowanego materiału. W sposób osobisty odbieram to, jako próbę wywołania taniej sensacji, która może prowadzić do niepotrzebnych niepokojów społecznych, a także jako niczym nieuzasadniony atak, na wszystkich tych, którzy od wielu miesięcy poświęcają się walce z rozprzestrzenianiem się trwającej epidemii.

Gdyby autor artykułu zadał sobie chociaż minimalny trud powzięcia informacji, aby artykuł był rzetelny, to wystarczyłoby pobrać informacje z strony internetowej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie na stronie głównej są podane aktualne informacje co do stanu łóżek w województwie opolskim w tym łóżek respiratorowych.  Konkludując, wprowadzanie opinii publicznej w błąd, w tak ważnej kwestii dotyczącej bezpieczeństwa zdrowotnego w czasie trwającej epidemii, stawia pod znakiem zapytania intencje i rzetelność jej autora. 

Odnosząc się natomiast do wypowiedzi Pana Marszałka R. Kolka proszę Pana Marszałka by wraz z autorem artykułu wskazał, w których szpitalach na terenie województwa opolskiego nie ma deficytu lekarskiego, i z których szpitali Wojewoda Opolski mógłbym bez problemu skierować lekarzy do pracy przy zwalczaniu epidemii w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Pan Marszałek doskonale zna sytuację braku kadry medycznej oraz znane mu jest, że Wojewoda Opolski podejmował wielokrotnie i podejmuje ciągle działania w celu zapewnienia kadry medycznej dla pacjentów wymagających opieki w związku z zachorowaniem na COVID-19. Poza tym zwracam uwagę, że w szpitalu wojewódzkim w Opolu, którego organem założycielskim jest Marszałek Województwa Opolskiego, na moje polecenie,  zostały uruchomione w marcu br. łóżka respiratorowe, które wg raportów ze szpitala od początku kwietnia stały puste!. W dniu 03.09.2020r., w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla mieszkańców Opolszczyzny, biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia drugiej fali epidemii, wydałem decyzję dla Szpitala Wojewódzkiego w Opolu o przeznaczeniu 27-miu łóżek dla pacjentów COVID w  tym trzech respiratorowych.  W dniu 07.10.2020 r. wpłynął wniosek dyrekcji szpitala o wykreślenie trzech łóżek intensywnej terapii ze stanu, (skan pisma w załączeniu) czego powodem jest brak zapewnienia obsady kadrowej lekarzy anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych w szpitalu wojewódzkim! Więc zanim Pan Marszałek Kolek zacznie coś polecać i sugerować komukolwiek niech zajmie się funkcjonowaniem szpitala i sytuacją kadrową w szpitalu. Pan Marszałek zwraca uwagę na to, że Wojewoda Opolski ściąga lekarzy z innych szpitali, a tymczasem sam nie potrafi zapewnić kadry medycznej w celu zorganizowania trzech łóżek intensywnej terapii w celu zapewnienia opieki pacjentom wymagającym wysokospecjalistycznego leczenia w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Przypominam, że mówimy tu o trzech łóżkach intensywnej terapii, które znajdowały się na Oddziale Zakaźnym w szpitalu wojewódzkim!

Co do powoływania się przez Pana Kolka jako wzór na niemiecką służbę zdrowia to chyba muszę zrobić Panu Marszałkowi wykład historyczny o sytuacji i wpływie niemieckim na stan Polski na przestrzeni ostatnich 200 lat. Niech pan Marszałek zwróci także uwagę jak wyglądał stan polskiej służby zdrowia np. po 1945r. i jaki wpływ na ten stan miały Niemcy oraz straty, jakie poniosła polska służba zdrowia w czasie II wojny światowej. Tym bardziej, że nawet dziś z ust niemieckich polityków płyną słowa, że mamy być „zagłodzeni”. W aktualnej sytuacji porównywanie się i wzorowanie pana Marszałka na niemieckiej służbie zdrowia jest co najmniej wg mnie niestosowne i proszę aby pan Marszałek przede wszystkich, będąc marszałkiem w polskim województwie zajął się sprawami tychże mieszkańców -  Panie Marszałku czekam na uruchomienie tych trzech łóżek respiratorowych w szpitalu wojewódzkim w Opolu zarządzanym przez Marszałka – w celu podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców Polski.

Wojewoda Opolski

Adrian Czubak

 

 

Materiały

Wniosek szpitala wojewódzkiego w Opolu o zmianę decyzji wojewody opolskiego
Szpital​_WOj​_-​_zmiana​_decyzji.pdf 0.30MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}