W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę do wniosków złożonych przed 1 stycznia 2021 r.

Uproszczony tryb wydawania decyzji do wniosków złożonych
przed 1.01.2021 r.

 

Zmiana ustawy o cudzoziemcach wprowadza specjalne rozwiązanie dla cudzoziemców, którzy złożyli wnioski o pobyt czasowy i pracę przed 01.01.2021r.

Jeśli złożyłeś wniosek o pobyt czasowy i pracę przed 01.01.2021r. i twoja sprawa nie została zakończone przed 29.01.2022r., otrzymasz w uproszczonym trybie zezwolenie na pobyt czasowy i pracę na okres 2 lat.

Zezwolenie to jest jednak warunkowe – oznacza to, że aby zezwolenie było ważne
i aby otrzymać kartę pobytu, po otrzymaniu decyzji musisz złożyć w terminie 60 dni pisemne oświadczenie, na określonym wzorze, w którym pracodawca wskaże warunki Twojego zatrudnienia. Jeżeli tego nie zrobisz lub oświadczenie nie będzie spełniać określonych przepisami warunków, zezwolenie na pobyt czasowy i pracę wygaśnie z mocy prawa, czyli nie będzie obowiązywać.

Kto otrzyma zezwolenie na tej podstawie?
 

Każdy, kto złożył wniosek o pobyt czasowy i pracę przed 01.01.2021 r. w trakcie legalnego pobytu i wniosek jest poprawny pod względem formalnym.

Takie zezwolenie otrzymają również Ci, którzy złożyli wniosek o pobyt czasowy deklarując inny cel pobytu i zmienili go na „wykonywanie pracy” przed 01.01.2021r.

Przykład:
 

Jeżeli złożyłeś wniosek na pobyt czasowy przed 01.01.2021 r. jako cel pobytu wskazując np. „pobyt z cudzoziemcem”, a następnie najpóźniej 31.12.2020r., zmieniłeś go na „wykonywanie pracy” – otrzymasz zezwolenie na tej podstawie.

Jeżeli złożyłeś wniosek o pobyt czasowy przed 01.01.2021 r., ale zadeklarowałeś inny cel pobytu (np. pobyt z cudzoziemcem) i zmieniłeś go na „wykonywanie pracy” po 31.12.2020r. nie otrzymasz zezwolenia na tej podstawie.

Zezwolenia nie otrzymasz tylko w sytuacji, gdy Twoje dane znajdują się w wykazie cudzoziemców niepożądanych w Polsce lub w Systemie Informacyjnym Schengen do celów odmowy wjazdu lub sprzeciwiają się temu względy obronności, bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Dostałem decyzję – co dalej powinienem zrobić?

 

W terminie 60 dni od dnia odbioru decyzji musisz złożyć do Wojewody, który wydał Twoje zezwolenie, oświadczenie pracodawcy, w którym wskaże on warunki zatrudnienia, na podstawie których będziesz wykonywał pracę. Oświadczenie musi być złożone na odpowiednim wzorze. Jeżeli pracujesz w kilku miejscach, musisz złożyć oświadczenie od każdego pracodawcy.

Jeżeli nie złożysz oświadczenia, zezwolenie wygaśnie z mocy prawa oznacza to, że nie będzie obowiązywać i nie otrzymasz karty pobytu.

Warunki zatrudnienia, które pracodawca wskaże w oświadczeniu muszą być zgodne z następującymi warunkami minimalnymi:

  • wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę lub umowie zlecenia
  • wynagrodzenie nie może być niższe niż 3010 zł brutto miesięcznie (czyli minimalne wynagrodzenie za pracę), niezależnie od wymiaru czasu pracy/liczby godzin pracy.

Jeżeli warunki zatrudnienia nie będą zgodne z powyższymi warunkami minimalnymi, wojewoda wyda decyzję o wygaśnięciu zezwolenia, co oznacza, że nie będzie ono obowiązywać i nie otrzymasz karty pobytu. 

Pamiętaj o tym, żeby oświadczenie zostało złożone w terminie, było kompletne, zostało podpisane przez osobę do tego upoważnioną i spełniało warunki wskazane powyżej. Oświadczenia nie można złożyć ponownie, ani go poprawić lub uzupełnić.

Dodatkowe informacje

 

Zezwolenie udzielane jest na okres 2 lat.

Zezwolenia udzieli wojewoda właściwy ze względu na miejsce Twojego pobytu w dniu złożenia wniosku, a jeżeli zmieniłeś miejsce pobytu cudzoziemca przed 29.01.2022 r. – ze względu na to miejsce pobytu. Późniejsze zmiany pobytu nie będą powodować zmiany właściwości wojewody.

Na podstawie tego zezwolenia będziesz mógł wykonywać pracę tylko u pracodawcy wskazanego w oświadczeniu złożonym po otrzymaniu decyzji.

Twoim obowiązkiem jest poinformowanie Wojewody, który wydał Twoje zezwolenie, o zakończeniu pracy w ciągu 15 dni od utraty zatrudnienia. Jeżeli chcesz pracować dla innego pracodawcy, musisz złożyć wniosek o zmianę zezwolenia. Jeżeli tego nie zrobisz, rozpoczniemy procedurę cofnięcia Twojego zezwolenia, ponieważ ustał cel pobytu, który deklarowałeś/aś składając wniosek na pobyt czasowy. Jeżeli tego nie zrobisz, możemy odmówić zmiany/udzielenia kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy.

Twoim obowiązkiem jest także poinformowanie Wojewody, który wydał Twoje zezwolenie, o każdej zmianie miejsca Twojego pobytu w Polsce. Jeżeli tego nie zrobisz, pisma (np. dotyczące cofnięcia zezwolenia lub kontroli) będziemy wysyłać na dotychczasowy adres.

 

Materiały

wzór​_oświadczenia​_dotyczącego​_powierzenia​_cudzoziemcowi​_pracy​_(po​_decyzji)
wzór​_oświadczenia​_dotyczącego​_powierzenia​_cudzoziemcowi​_pracy​_(po​_decyzji).docx 0.09MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
11.02.2022 15:01 Anna Bartoszek-Dec
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Katarzyna Radosz-Adamek
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę do wniosków złożonych przed 1 stycznia 2021 r. 1.0 11.02.2022 15:01 Anna Bartoszek-Dec

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}