Koronawirus opolskie: trwa I etap zmniejszania bazy łóżkowej
10.12.2020
Od podziękowań dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i wszystkich zaangażowanych w walkę z epidemią rozpoczął dzisiejszą konferencję prasową Adrian Czubak. Tematem spotkania była obecna sytuacja epidemiczna w regionie oraz plan działania wojewody oraz OOW NFZ w zmniejszeniu liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19 i uwalnianiu ich dla innych pacjentów. - Plan „odmrażania” szpitali covidowych w regionie, podzielony jest na sześć etapów – mówił wojewoda opolski.
Wojewoda opolski Adrian Czubak wspólnie z z-dyrektora OOW NFZ Beatą Cyganiuk, podsumowali sytuację epidemiczną w regionie w perspektywie ostatnich miesięcy. Wojewoda przedstawił dane dotyczące liczby dziennych zakażeń w regionie, począwszy od 11 marca br. (kiedy to potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie) do grudnia br., ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich sześciu tygodni. Z danych tych wynika, iż najwyższy pik odnotowano na początku listopada. Obecnie tendencja jest spadkowa i, jak podkreśla wojewoda, liczba dziennych zakażeń w regionie nie przekracza 500. Wojewoda Adrian Czubak przedstawił także dane dotyczące dostępności do łóżek covidowych. Baza łóżkowa – na wszystkich trzech poziomach oraz włączając w to łóżka OIOM – wzrosła z 131 na początku września do ponad 1200 w grudniu.
Odmrażanie szpitali – kiedy i w jaki sposób?
Plan działania został opracowany w oparciu o przeprowadzone analizy poziomu nowych zachorowań w wybranych przedziałach czasowych okresu 15 października 2020 r. do 27 listopada 2020 r., oraz stopnień obłożenia łóżek COVID-19 w tym samym okresie.
Jak poinformował wojewoda Czubak, pierwszy etap „odmrażania” rozpoczął się już 30 listopada i potrwa do 20 grudnia br. – Kryterium stanowi liczba nowych zachorowań przez 7 kolejnych dni utrzymująca się poniżej 499, obłożenie łóżek przez 7 kolejnych dni nieprzekraczające liczby 499 łóżek – wyjaśniał. Oznacza to, że na tym etapie nastąpi zmniejszenie bazy łóżkowej z 877 do 739, czyli o około 15 procent. Pomniejszenie bazy następuje w przedziałach liczbowych – 50 łóżek tygodniowo do maksymalnej liczby 150.
I etap dotyczy: Namysłowskiego Centrum Zdrowia - liczba łóżek z decyzji – 54; Powiatowego Centrum Zdrowia S.A. w Kluczborku - liczba łóżek z decyzji – 54; Szpitala Powiatowego im. Prałata J. Glowatzkiego w Strzelcach Opolskich – liczba łóżek z decyzji – 30; ZOZ w Oleśnie – 2 łóżka OIOM z decyzji oraz "Scanmed" S.A. Centrum Kardiologii, w Kluczbork z 21 łóżkami kardiologicznymi.
- Likwidacja około 150 łóżek COVID-19 uwalnia do systemu opieki zdrowotnej 239 łóżek dla pacjentów niezakażonych – podsumował wojewoda opolski.
II etap zmniejszania bazy łóżkowej w regionie planowany jest pomiędzy 21 grudnia br. a 10 stycznia 2021 r. Kryterium stanowi liczba nowych zachorowań przez 7 kolejnych dni, jeśli utrzymywać się będzie poniżej 399; a obłożenie łóżek w tym samym czasie nie będzie przekraczało liczby 399. Dzięki temu nastąpi redukcja liczby łóżek z 739 do 614, czyli o 16 procent.
To nie jedyny wymóg na tym etapie „odmrażania” łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Uruchomienie pierwszego modułu w szpitalu tymczasowym z 10 łóżkami OIOM i 20 łóżkami II poziomu. Jak informuje opolskie NFZ, zmniejszenie liczby łóżek w II etapie będzie następowało przez trzy kolejne tygodnie do maksymalnej liczby nieprzekraczającej 150 łóżek, czyli o kolejne 15 procent. W tym samym czasie planowane jest zmniejszenie bazy łóżkowe typu OIOM, jednak pod warunkiem, że przez 7 dni liczba zajętych łóżek nie przekroczy 30.
W drugim etapie „odmrażania” szpitali, redukcja łóżek nastąpi w: SP Zespole Opieki Zdrowotnej w Głuchołazach; Prudnickim Centrum Medyczne S. A. w Prudniku oraz Stobrawskim Centrum Medyczne spółka z o.o. z siedzibą w Kup. Wytypowanymi podmiotami do zmniejszenia liczby łóżek OIOM są: ZOZ w Nysie; MSWiA w Opolu.
Łącznie redukcja bazy łóżkowej po I jak i II etapie wyniesie 30 procent tj. z 877 łóżek do 617. W planach są także kolejne etapy, jednakże będzie to zależne od rozwoju sytuacji epidemicznej w woj. opolskim. - Przed każdym planowanym etapem zarządzający podmiotami leczniczymi będą zobowiązani do podpisania oświadczenia, że w przypadku zwiększenia zachorowalności, w ciągu 48 godzin otworzą bazę przeznaczoną na leczenie pacjentów z COVID-19 sprzed etapu zmniejszenia –dodała dyrektor Beata Cyganiuk.
Na zakończenie konferencji Wojewoda Opolski raz jeszcze podziękował wszystkim zaangażowanym w zwalczenie epidemii i niesienie pomocy innym ludziom dobrej woli. oraz złożył życzenia spokojnych nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
Prezentacja z konferencji prasowej znajduje się poniżej.