W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Łącznie 5 mln złotych na realizację programów społecznych w woj. opolskim

22.04.2021

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski podpisał dziś umowy na realizację zadań w ramach programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” oraz „Opieka Wytchnieniowa”.

Na zdjęciu za stołem, siedzi wojewoda trzymający w rękach dokument. Pozuje do zdjęcia, prezentując dokument. Wojewoda spogląda w obiektyw, na twarzy ma maseczkę i okulary. W tle widać podest koloru zielonego i w oddali stół.

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski i pełnomocnik wojewody opolskiego ds. osób niepełnosprawnych Mieczysław Wojtaszek, spotkali się 22 kwietnia br. na wideokonferencji z koordynatorami i asystentami resortowych programów Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” oraz „Opieka Wytchnieniowa z Gmin Prudnik i Turawa.

W trakcie spotkania wojewoda opolski podpisał umowy z gminami reprezentowanymi przez koordynatorów oraz 44 umowy z gminami oraz powiatami woj. opolskiego na środki finansowe w ramach programów „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” na kwotę niemal 4 mln zł oraz „Opieka Wytchnieniowa”, na którą w tym roku przeznaczono 1,1 mln zł.
Dzięki środkom finansowym z Funduszu Solidarnościowego (ustawa z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym - Dz.U. z 2020r. poz. 1787) umożliwione jest wsparcie społeczne, zawodowe, zdrowotne osób niepełnosprawnych.

Realizowane programy w ramach Funduszu Solidarnościowego umożliwiają zorganizowanie specjalnych placówek pobytu dziennego lub całodobowego dla dorosłych osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, poprzez program „Centra opiekuńczo-mieszkalne”.

Przeciwdziałanie w dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych umożliwia realizacja programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Wprowadza on usługę asystenta, który pozwala prowadzić bardziej aktywne i samodzielne życie przez osoby niepełnosprawne, poprzez pomocy w dojazdach np. na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne albo do kina, biblioteki czy teatru. Asystenci pomagają także w zakupach i w załatwieniu spraw urzędowych.

Ponadto, o odpoczynek ich opiekunów z gwarancją fachowej opieki dla najbliższych zadba program „Opieka Wytchnieniowa”, realizowany w formie pobytu dziennego lub całodobowego.

Programy wpisują się w ramy „Pierwszej Polskiej Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030” przyjętej 16 lutego 2021 r. przez Radę Ministrów, która stanowi kompleksowy dokument o charakterze strategicznym wobec osób z niepełnosprawnościami obejmujący wsparcie społeczne, zdrowotne oraz zawodowe.

Duże zainteresowanie i uczestnictwo w programach, wskazuje jak ważnym są wsparciem i działaniem dla osób niepełnosprawnych co potwierdziły wypowiedzi obecnych na konferencji (w formule online) przedstawicieli dwóch opolskich gmin. Ewy Pawlinów – dyrektor OPS Prudnik i Magdaleny Stefanów, asystent osobisty osoby niepełnosprawnej. Barbary Sołtyk z GOPPS Turawa i Mirosławy Olejnik, asystent.

 

 

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}