W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Łatwiejszy dostęp do rehabilitacji leczniczej

W ramach zawartej umowy pomiędzy Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej z Narodowym Funduszem Zdrowia dodatkowe 50 mln złotych zostanie przeznaczonych na kontynuacje Programu „Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych na lata 2020-2021”.

Program ma ułatwić osobom z niepełnosprawnościami dostęp do rehabilitacji leczniczej i będzie finansowany z środków Funduszu Solidarnościowego.

Cel programu:
ułatwienie osobom z niepełnosprawnościami dostępu do świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej.

Rehabilitacja lecznicza pozwala:

  • zmniejszyć bariery ograniczające codzienne życie osób niepełnosprawnych;
  • podnosi sprawność fizyczną i psychiczną, a nawet pozwala odzyskać ich pełną formę;
  • podjąć lub utrzymać swoją aktywność społeczną i zawodową, na przykład rozpoczynając lub kontynuując naukę lub pracę.

Realizacja programu umożliwi osobom z niepełnosprawnościami osiągnięcie jak najpełniejszej aktywności w życiu społecznym. Natomiast w sytuacji, kiedy osoba z niepełnosprawnością znajduje się pod opieką instytucji wspierających np. domów pomocy społecznej, ośrodków pomocy społecznej czy centr pomocy rodzinie – program ułatwi jej powrót do samodzielnego funkcjonowania.

Odbiorcy Programu:
osoby powyżej 16 roku życia, które wymagają rehabilitacji leczniczej, a posiadają orzeczenie o lekkim albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne.

W ramach Programu zostaną przekazane dodatkowe środki na leczenie osób z niepełnosprawnościami, co powinno przełożyć się na zwiększenie skuteczności podejmowanych działań rehabilitacyjnych, jak i ułatwić dostęp do świadczeń z zakresu rehabilitacji.

Rządowe programy finansowe z Funduszu Solidarnościowego wspierające osoby niepełnosprawne:

  1. Realizowane za pośrednictwem samorządów szczebla gminnego lub powiatowego:
  • Centra opiekuńczo-mieszkalne;
  • Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej;
  • Opieka wytchnieniowa.
  1. Realizowane za pośrednictwem organizacji pozarządowych:
  • Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami;
  • Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością.
  1. Program „Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych na lata 2020-2021”.
  2. W tegorocznym budżecie Funduszu zaplanowano również finansowanie programów Ministra Infrastruktury oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W projekcie ustawy budżetowej na rok 2021 na programy rządowe i resortowe na rzecz osób niepełnosprawnych ujęto łącznie kwotę 530 mln zł.

 

{"register":{"columns":[]}}