Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
26.03.2021
1 kwietnia 2021 roku rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis jest obowiązkowy dla każdego mieszkańca terytorium Polski. Zbierane dane dotyczyć będą m. in. charakterystyki demograficznej, aktywności ekonomicznej czy poziomu wykształcenia. Spis powszechny to badanie przeprowadzane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, realizowane co 10 lat, które dostarcza administracji publicznej, organom rządowym i samorządowym, instytucjom naukowymi badawczym, ośrodkom analitycznym, szkołom wyższym, mediom, a także osobom prywatnym pełnych informacji opisujących stan i strukturę społeczno-demograficzną kraju.
Objęte obowiązkiem spisowym są:
- osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
- mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
Jak można się spisać?
Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Respondenci uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Logowanie do aplikacji będzie możliwe m. in. przez Profil Zaufany.
W przypadku kiedy respondent nie ma możliwości dokonania samospisu np. z powodu braku dostępu do Internetu, ustawa nakłada obowiązek na poszczególne podmioty do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu.
Lista miejsc, gdzie będzie można dokonać samospisu będzie opublikowana na stronie Głównego Urzędu Statystycznego i stronie Spisu.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, z osobami, które nie spiszą się samodzielnie poprzez formularz elektroniczny, rachmistrze spisowi będą kontaktowali się telefonicznie lub osobiście.
Dlaczego spis powszechny jest ważny dla nas wszystkich?
Jego wyniki pozwalają odpowiadać na nasze potrzeby na poziomie lokalnym i globalnym. Stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw.
Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej Spisu.
W przypadku pytań związanych z realizacją Narodowego Spisu Powszechnego 2021, prosimy o kontakt z Wojewódzkim Biurem Spisowych w Opolu, który prowadzi prace spisowe na terenie województwa opolskiego.
tel.: 77 453 14 52
e-mail: SekretariatUSopl@stat.gov.pl