W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie ma zagrożenia powodziowego. Sytuacja hydrologiczna stale monitorowana

22.02.2021

Przewidywany wzrost temperatury powietrza oraz roztopy mogą przyczynić się do przyboru wód w korytach rzek na terenie województwa opolskiego. Jednak, jak zapewnia wojewoda opolski oraz PGW WP, aktualnie na Opolszczyźnie żaden wodowskaz nie przekracza stanu alarmowego, a sytuacja jest stale monitorowana.

Konferencja prasowa wojewody opolskiego i PGW WP. Na zdjęciu stoi 5 meżczyzn na tle rzeki Odry. Na środku kadru wojewoda opolski przemawia do zgromadzonych dziennikarzy, mówi przez mikrofon. Wojewoda jest ubrany w ciemny garnitur, na twarzy ma ciemną maseczkę ochronną. Na dalszym planie pozostali mężczyźni. w dalekim tle widać panoramę Opola - tj. wieżowce.

Na Opolszczyźnie nie ma zagrożenia powodziowego. Stany ostrzegawcze na rzekach są przekroczone w pięciu miejscach, jednak zbiorniki przeciwpowodziowe mają duże rezerwy. Tak przedstawia się aktualna sytuacja hydrologiczna w regionie po kilku dniach ocieplenia.
O prognozach w perspektywie kolejnych dni, podczas konferencji prasowej mówił dziś prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysławem Dacą wraz z wojewodą opolskim Adrianem Czubakiem. W spotkaniu z mediami udział wziął również Mirosław Kurz, dyrektor PGW WP RZGW Gliwice oraz dyrektor PGW WP RZGW Wrocław Mariusz Przybylski.

- Sytuacja jest pod pełną kontrolą na poszczególnych ciekach wodnych i poszczególnych rzekach, co absolutnie nie zwalnia nas z tego, żeby utrzymywać monitoring sytuacji i wymieniać się wszelkimi informacjami, żeby wszystkie służby były w stałym pogotowiu, gdyby taka sytuacja zaistniała – podkreślał wojewoda Adrian Czubak.

Prezes Daca zwrócił uwagę na anomalię pogodową, która była zauważalna w ostatnich dniach. Jak podkreślał, różnica temperatur wynosiła nawet 30 stopni. - To ocieplenie przyszło do nas z zachodu. Bardzo ważna była akcja lodołamania na Odrze granicznej i ujściu Odry, ponieważ tam była również pokrywa lodowa tak, jak na Wiśle we Włocławku. W województwie opolskim w zasadzie nie ma zwartej pokrywy lodowej i śryżu na rzekach. Nie są prognozowane zagrożenia meteorologiczne związane z gwałtownymi przyborami wody. Na razie polder Buków-Racibórz nie piętrzy, bo nie ma odpowiedniej wody. Stany wód w województwie opolskim są głównie średnie, tylko miejscami wysokie, ale są też takie, gdzie są niskie, więc mamy sytuację stabilną – podsumował.

Dyrektor PGW WP RZGW Wrocław poinformował o tym, iż aktualnie wodowskazy na pięciu rzekach wskazują na przekroczenie poziomu ostrzegawczego. - Na rzece Stobrawie, na rzece Bogucicy, na rzece Prośnie, Budkowiczance i Bierawce. Jeżeli chodzi o zapas w zbiornikach przeciwpowodziowych, to mamy tu pełną rezerwę powodziową. Wszystkie urządzenia mamy sprawne, nie spodziewamy się nawet przy tych wysokich temperaturach, że będzie jakieś wezbranie – wyjaśniał.

Wojewoda opolski pozostaje w stałym kontakcie ze służbami mundurowymi, a pracownicy WCZK prowadzą stały monitoring sytuacji hydrologicznej na terenie województwa

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}