W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowelizacja wojewódzkiego planu transformacji na lata 2022-2026 zaakceptowana

05.09.2024

Nowelizacja wojewódzkiego planu transformacji na lata 2022-2026 zaakceptowana przez Opolską Wojewódzką Radę do spraw Potrzeb Zdrowotnych. W najbliższych dniach trafi ona do zatwierdzenia przez Ministra Zdrowia.

Wojewoda razem z członkami Rady siedzą przy stole w małej sali konferencyjnej. Są to same kobiety. Na stole widać dużo dokumentów oraz kartki z imionami członków Rady.

Wojewódzki plan transformacji (WTP) to dokument o charakterze wdrożeniowym. Jest uzupełnieniem dokumentów strategicznych w ochronie zdrowia, przedstawiających długofalową wizję rozwoju systemu ochrony zdrowia. Uwzględnia on krajowy plan transformacji, rekomendowane kierunki działań z mapy potrzeb zdrowotnych oraz inne dokumenty strategiczne w ochronie zdrowia. Obowiązuje w latach 2022-2026. 

Co obejmuje Wojewódzki Plan Transformacji?

To m.in. potrzeby zdrowotne i wyzwania systemu opieki zdrowotnej na poziomie regionalnym, wynikające z mapy potrzeb zdrowotnych. Potrzeby zdrowotne, wyzwania i działania pokazane są dla każdej części mapy potrzeb zdrowotnych, czyli dla 11 obszarów: czynników ryzyka i profilaktyki; podstawowej opieki zdrowotnej; ambulatoryjnej opieki specjalistycznej; leczenia szpitalnego; opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień; rehabilitacji; opieki długoterminowej; opieki paliatywnej i hospicyjnej; Państwowego Ratownictwa Medycznego; kadr oraz sprzętu medycznego.

Co ważne nowelizacja WPT powstała w wyniku  kilku narad, spotkań, posiedzeń zespołów,  m.in.: z konsultantami wojewódzkimi w ochronie zdrowia, starostami powiatów, przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, czy przedstawicielami Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Nowelizacja zawiera nowe priorytetowe potrzeby zdrowotne w województwie opolskim.  Zgłoszone wnioski i rekomendacje zostały poddane analizie oraz weryfikacji, pogrupowane przez Zespół roboczy i zaakceptowane przez Opolską Wojewódzką Radę do spraw Potrzeb Zdrowotnych.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}