Nowoczesny SOR otwarto w USK w Opolu: Więcej łóżek, odrębne sale, specjalistyczny sprzęt
10.02.2021
12,6 mln zł kosztowała modernizacja i rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu z czego niemal 9,5 mln złotych dofinansowania z unijnego programu realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia.
W nowoczesnym, spełniającym najwyższe standardy opieki medycznej SOR USK
w Opolu, liczba łóżek wzrosła z 7 do 23, z czego 18 to łóżka obserwacyjne.
- To dobra informacja dla mieszkańców Opolszczyzny. SOR zacznie przyjmować pierwszych pacjentów już w najbliższy piątek – podkreśla wojewoda opolski Adrian Czubak. - Inwestycja była wyczekiwana. Gratuluję wykonawstwa oraz pomysłu oraz serdecznie dziękuję całemu personelowi medycznemu, za ich codzienną pracę na rzecz drugiego człowieka – dodał.
Poseł na Sejm RP Violetta Porowska podkreśla, że SOR ulokowany przy ul. Witosa w Opolu, jest jednym z najlepszych w Polsce. – Jeden z trzech najlepszych, nowoczesnych, z dużą bazą łóżkową i świetną załogą – podkreśla.
- Mamy teraz trzy sale obserwacyjne – mówi lek. med. Krzysztof Tomsza, kierownik oddziału. - 10-łóżkową w pełni monitorowaną, gdzie zapis z wszystkich urządzeń z poszczególnych stanowisk pracownik może obserwować z jednego zbiorczego monitora oraz dwie czteroosobowe. Mamy też specjalną salę intensywnej terapii, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt do ratowania życia, na którą będą trafiać najciężej chorzy – wyjaśnia.
Jedna z sal czteroosobowych powstała z myślą o najmłodszych. O jej wyjątkowy wygląd zadbała Fundacja Dr Clown (oddział opolski), stale współpracują z USK w Opolu. Fundacja, poza codzienną opieką nad młodymi pacjentami, zadbała o kolorowe malowidła na ścianach oraz o zabawki manualne, wspomagające rozwój dziecka.
Oprócz tego w nowym SOR są gabinety lekarskie; wydzielono osobne wejście dla pacjentów przywożonych karetkami i trafiających na oddział samodzielnie; jest więcej toalet, w tym dwie dla pacjentów z niepełnosprawnościami; na korytarzach pojawiło się natomiast specjalnie oznakowanie, żeby ułatwić pacjentom przemieszczenie się między gabinetami czy do zakładu diagnostyki obrazowej.
Ciekawostką jest, że nowy SOR został wyposażony w pocztę pneumatyczną do przesyłania próbek krwi czy moczu (umieszczane są w specjalnych tubach i transportowane specjalnym systemem) do laboratorium. Dotychczas pracownicy oddziału nosili je sami.
- SOR to brama do szpitala dla pacjentów trafiających do nas w stanie zagrożenia życia, gdzie są poddawani wstępnej diagnostyce i zapada decyzja o dalszym postępowaniu – komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK. – W nowoczesnym oddziale będziemy mogli zapewnić im, fachową - jak dotychczas opiekę - ale też w bardzo dobrych warunkach, z dostępem do najnowocześniejszego wyposażenia. Zwiększy się też komfort pracy naszego personelu – ocenił dyrektor.
Rocznie na SOR USK w Opolu trafia ok. 55 tys. pacjentów, z tego 40 tys. jest zabezpieczonych w oddziale, a po wstępnej diagnostyce i leczeniu zostają wypisani do domów. Pozostali są przekierowani na oddziały szpitalne na dalsze leczenia.
- Rozbudowa oddziału pozwoli nam na zapewnienie większego bezpieczeństwa i komfortu pacjentów. Z powodu zwiększenia liczby łóżek potrzebujemy nieco więcej pielęgniarek i ratowników medycznych, ale lekarzy będzie tyle, co dotychczas, więc nie będziemy mieli możliwości przyjmowania więcej pacjentów - podsumuje lek. med. Krzysztof Tomsza, kierownik SOR.
W uroczystym otwarciu SOR udział wzięli również m.in.: sekretarz stanu w MON Marcin Ociepa, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, III z-ca prezydenta Opola Przemysław Zych, dyrektor OOW NFZ Robert Bryk czy dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego Ireneusz Sołek.