Opolskie: Covid-19 przyspiesza. Coraz więcej zachorowań
03.11.2021
- Liczba zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie wzrasta, sytuacja jest dynamiczna ale – na tę chwilę, mieszkańcy regionu mogą się czuć bezpiecznie – mówił dziś podczas konferencji prasowej wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.
Raport z bazy łóżkowej, przeznaczonej dla pacjentów zakażonych wirusem SARS CoV-2 wskazuje, że wczoraj w regionie wolnych było 59 łóżek. – Ogólna liczba łóżek na II poziomie to 152, z czego 93 zajęte. Dziś te dane gwałtownie się zmieniły, tj. wolnych łóżek mamy już tylko 32. Z dnia na dzień odnotowujemy coraz to większą liczbę hospitalizowanych – dodaje. Na 20 łóżek OIOM, w chwili obecnej zajętych jest 11.
Od wczoraj tj. 2 listopada, w Szpitalu Tymczasowym w Opolu uruchomiono dodatkowo 28 łóżek. 12 łóżek w Zespole Opieki Zdrowotnej w Nysie oraz 10 łóżek pediatrycznych w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki w Kędzierzynie-Koźlu.
Decyzją wojewody opolskiego, od 5 listopada zostanie zwiększona liczba łóżek dla pacjentów z Covid-19 w regionie. Od najbliższego piątku uruchomiony zostanie kolejny moduł w opolskim Szpitalu Tymczasowym, tj. kolejne 28 łóżek i 10 łóżek typu OIOM. Podobne zmiany czeka Szpital MSWiA w Opolu, gdzie uruchomione zostaną 58 łóżka, z czego 6 OIOM.
Łącznie 294 łóżek, z czego 254 dot. II poziomu.
Powrót Wojewódzkiego Koordynatora
Wojewoda Kłosowski podkreślił również, że od 2 listopada br. wznowił prace Wojewódzkiego Koordynatora ds. Covid-19, którego zadaniem jest weryfikacja dostępności miejsc szpitalnych wyłącznie dla pacjentów z Covid-19. – Ponadto do obowiązków Koordynatora należy udzielanie w tym zakresie rzetelnych informacji, pomoc w ustaleniu miejsca przekazania chorego, rezerwacja tego miejsca i pośredniczenie w kontaktach między poszczególnymi jednostkami ochrony zdrowia w celu usprawnienia procesu dyslokacji osób zakażonych – wylicza wojewoda opolski.
Na tym jednak nie koniec, gdyż od tego tygodnia wznowione zostaną prace Zespołu Wojewody Opolskiego ds. modelowania matematycznego rozwoju epidemii w regionie. Przypomnijmy, że Zespół złożony z wybitnych ekspertów z Uniwersytetu Opolskiego, powstał w marcu br., a jego prace na bieżąco były przybliżane opinii publicznej.
Podczas konferencji prasowej, wojewoda wystosował szczególny apel do młodzieży dojeżdżającej do szkół. W tej chwili w placówkach szkolnych i przedszkolnych, na 1000 placówek w województwie opolskim w 52 uruchomiono nauczanie hybrydowe. - Cały czas spodziewamy się rozwoju epidemii, zwłaszcza po spotkaniach rodzinnych we Wszystkich Świętych. Zwracajcie uwagę na siebie i na swoje rodziny, noście maseczki i nie reagujcie agresją, kiedy ktoś prosi was, byście włożyli maskę w autobusie czy sklepie. Kolejny raz proszę mieszkańców województwa, żeby podjęli decyzję o tym, żeby się zaszczepić. 80 procent pacjentów na terapii respiratorowej, czyli takiej, która ratuje życie, to osoby niezaszczepione. Reszta, to pacjenci z lekkimi stanami – podkreśla.
Apel do kadry medycznej
Podobnie jak pod koniec marca br., za pomocą mediów, wojewoda opolski ponowił dziś apel do kadry medycznej. – „W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem w województwie opolskim, a co się z tym wiąże coraz większą liczbą osób wymagających leczenia szpitalnego, zwracam się do Państwa Lekarzy, Pielęgniarek, Ratowników Medycznych, Opiekunów Medycznych – o pomoc w leczeniu pacjentów z COVID-19 w Szpitalu Tymczasowym w Opolu. Apeluję i proszę Państwa o zgłaszanie się – w ramach dodatkowych dyżurów – do Szpitala Tymczasowego w Opolu, który wyposażony jest w najnowocześniejszy i specjalistyczny sprzęt. Jednak aby maksymalnie wykorzystać potencjał tego Szpitala, najważniejsze jest Państwa wsparcie i profesjonalna opieka nad Pacjentem” – czytamy w komunikacie.
Zgłoszenia przyjmowane są codziennie w godz. 7.30 – 15.30 pod nr tel. 77 452 4463 lub e-mail: OUW. Swoją aplikację można również przesłać na adres mailowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, będącego patronem szpitala tymczasowego.