W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opolskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

03.05.2023

Opolskie obchody 3 Maja rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele oo. Franciszkanów. Liturgii przewodniczył bp Waldemar Musioł. W eucharystii uczestniczył Wojewoda Opolski i opolscy parlamentarzyści.

Mężczyzna idący przed wieńcem

W mszy św. brały udział delegacje oraz poczty sztandarowe opolskich szkół  służb mundurowych, w tym Wojska Polskiego, Straży Pożarnej, Policji, oraz mieszkańcy Opolszczyzny.

Po zakończonej mszy św. uczestnicy uroczystości w asyście orkiestry wojskowej przeszli pod Pomnik Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego. Tam, z listu od Marszałek Sejmu Pani Elżbiety Witek, Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski odczytał następujące słowa:

- W świadomości Polaków Konstytucja 3 Maja zapisała się jako dowód wolnościowych pragnień. Przez wieki zaborów, dekady niemieckiej i sowieckiej okupacji, a także czasy komunizmu, inspirowała kolejne pokolenia do niepodległościowych zrywów oraz opozycyjnych działań.

 - Tego dnia wspólnie pielęgnujemy w sobie polskie wartości, tożsamość narodową dbałość o tradycje, dziedzictwo narodowe i historię. Dajemy temu wyraz, przypinając biało-czerwone kotyliony i wywieszając flagi w dowodzie przywiązania do narodowych symboli i wartości, które wpłynęły na rozwój naszego kraju.

Przeczytała z listu Ministra Sportu i Kultury Kamila Bortniczuka, pani Violetta Kozakiewicz dyrektor Biura Wojewody Opolskiego.

Pani dyrektor odczytała również następujące słowa z listu Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Sprawa Kombatantów i Osób Represjonowanych - Data 3 maja 1971 roku i 2 maja 1921 roku tworzą chronologiczną klamrę spinającą ponad stuletnią polską niepodległościową epopeję. Wpisuje się w nią również data 7 lutego 1831 roku, albowiem to wówczas powstańczy sejm uznał biel i czerwień za polskie barwy narodowe.

Podczas uroczystości wystąpił opolscy samorządowcy.

Uroczystość uświetnił pokaz lotniczy „Orlen Grupy Akrobacyjnej Żelazny”

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}