W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamiętamy: 81. rocznica Zbrodni Katyńskiej

13.04.2021

- Chciałbym, aby tę prawdę historyczną przekazywać młodemu pokoleniu nie tylko w szkole. Chciałbym, abyśmy też pokazywali młodemu pokoleniu, jak czcimy tych, którzy zginęli w Katyniu. Dlatego dzisiaj jestem pod krzyżem katyńskim na cmentarzu komunalnym - to jest takie symboliczne miejsce w Opolu - podkreślał dziś wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, który wspólnie z wicewojewodą Teresą Barańską uhonorował pamięć o bestialsko pomordowanych Polakach w 1940 r.

Na zdjęciu po prawej stronie wicewojewoda opolski stojąca obok wojewody opolskiego. Stoją na przeciw pomnika Golgota Wschodu w Opolu. Pod pomnikiem kwiaty i znicze - na pamiątkę wydarzeń z 1940 r. Wojewoda i wicewojewoda są ubrani w grube kurtki zimowe. Na dalszym planie groby - zdjęcie zrobiono na cmentarzu.

13 kwietnia 1943 roku niemieckie radio podało informację o odkryciu w miejscowości Kosogory grobów polskich oficerów zamordowanych przez żołnierzy radzieckich w 1940 r. Polacy zginęli od strzałów w tył głowy. Szacuje się, iż Sowieci dokonali okrucieństwa na blisko 4400 oficerach polskich. Wśród pomordowanych byli również cywile. 

Miejsce straceń zostało odkryte przez Niemców w lutym 1943 roku. 17 kwietnia rząd polski w Londynie poprosił Międzynarodowy Czerwony Krzyż o zbadanie sprawy. Jednocześnie z taką prośbą zwrócili się do tej organizacji Niemcy.

Wspólną modlitwą i kwiatami złożonymi pod pomnikiem Golgota Wschodu na Cmentarzu Komunalnym w Opolu wojewoda opolski Sławomir Kłosowski wraz z wicewojewodą opolskim Teresą Barańską, uczcili dziś pamięc o pomordowanych w katyńskim lesie. 


 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}