W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PKP Intercity Remtrak przejmuje zakład naprawy taboru w Opolu

06.07.2021

PKP Intercity Remtrak przejmuje przedsiębiorstwo napraw taboru kolejowego w Opolu. Po latach niepewności zakład czeka stabilna przyszłość. Spółka z grupy kapitałowej PKP Intercity planuje go rozwinąć i zwiększyć w nim zatrudnienie. Dzięki temu zwiększą się możliwości przeprowadzanych we własnym zakresie napraw taboru przewoźnika.

Na zdjęciu przemawiający na stojąco minister infrastruktury, który ubrany jest w stalowy garnitur - przemawia za mikrofonem na statywie. Mężczyzna ma siwe włosy, a jego oczy zdobią okulary w metalowych ramkach. W tle uczestnicy konferencji, tj. dwie panie poseł stojące po lewej stronie kadry, wojewoda i jeden z posłów. W dalszej perspektywie wagon pociągu.

- Po wieloletnich problemach opolski zakład naprawy taboru stanie na nogi i ponownie stanie się ważnym punktem na kolejowej mapie Polski. Stały rozwój PKP Intercity Remtrak pokazuje, że nasz narodowy przewoźnik myśli długofalowo, dbając o odpowiednie zabezpieczenie swojego taboru, tak kluczowe przy umacnianiu rynkowej pozycji. Inwestycja w ten obszar działalności jest kluczowa pod kątem planowanych dalszych, ogromnych inwestycji taborowych, w wyniku których w najbliższych latach kolej ma ambicję stać się środkiem transportu pierwszego wyboru przy podróżach długodystansowych. Inwestycja w opolski zakład to kolejny ważny krok na drodze do naszego celu, jakim jest kolej bezpieczna, komfortowa, przewidywalna, dostępna i ekologiczna  – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Opolskie przedsiębiorstwo napraw taboru kolejowego (dawniej Tabor Szynowy Opole, później Wagon Opole) było dzierżawione przez PKP Intercity Remtrak od grudnia 2019 r. Spółka odpowiedzialna za serwis taboru narodowego przewoźnika podjęła ten krok chcąc zapewnić bieżącą obsługę techniczną wagonów, których napraw w Opolu zaprzestano ze względu na ówczesne problemy spółki. PKP Intercity Remtrak przejęło wówczas także około 165 pracowników przedsiębiorstwa Wagon Opole. Po opracowaniu długoterminowego planu rozwoju opolskiego przedsiębiorstwa, PKP Intercity Remtrak podjęło finalną decyzję o przejęciu i podpisało umowę jego zakupu.

Plany rozwoju opolskiego zakładu

Od początku dzierżawy przez PKP Intercity Remtrak opolski zakład wykonał naprawy ponad 260 wagonów. PKP Intercity Remtrak planuje znaczne zwiększenie zatrudnienia w opolskim zakładzie. Zatrudnionych ma zostać około 250 nowych pracowników, docelowo Spółka zapewni w Opolu ponad 400 stabilnych miejsc pracy.
 

- Bardzo nas cieszy, że udało się doprowadzić do finalnego przejęcia zakładu w Opolu. Był to długi, wymagający proces, ale cały czas mieliśmy przed oczami cel, jakim było uratowanie opolskiego przedsiębiorstwa. Teraz zakład staje się integralną częścią PKP Intercity Remtrak. Inwestycja w rozwój spółki, a co za tym idzie stałe zwiększanie możliwości napraw i prac technicznych realizowanych we własnym zakresie, ma dla nas znaczenie strategiczne. Grupa Kapitałowa PKP Intercity, do której należy Remtrak, rośnie także jako pracodawca. W najbliższym czasie zatrudnienie w Opolu znajdzie wielu wysokiej klasy specjalistów – mówi Prezes Zarządu PKP Intercity Marek Chraniuk.


Plany PKP Intercity Remtrak zakładają, że zakład w Opolu wraz z oddziałami spółki w Warszawie i Idzikowicach będą wykonywać naprawy wagonów zabezpieczające w pełni potrzeby eksploatacyjne PKP Intercity. Potencjalna rozbudowa zakładu w Opolu pozwoliłaby także na wykonywanie napraw okresowych elektrycznych i spalinowych zespołów trakcyjnych.
 

- Myślimy przyszłościowo i już teraz zabezpieczamy nasze przyszłe potrzeby taborowe. Do 2030 roku zainwestujemy w nowoczesny tabor 19 mld zł, realizując największy program inwestycyjny w historii PKP Intercity. Będziemy uruchamiać coraz więcej połączeń i wozić coraz więcej pasażerów, więc szybkie i elastyczne reagowanie na bieżące potrzeby taborowe będzie dla nas bardzo ważne – stwierdził członek zarządu PKP Intercity Adam Laskowski.

Konsekwentny rozwój PKP Intercity Remtrak

PKP Intercity Remtrak wchodzi w skład Grupy Kapitałowej PKP Intercity. Systematycznie rośnie liczba zleceń, które Remtrak wykonuje dla narodowego przewoźnika. Jeszcze w 2016 roku było ich 366, a w 2020 roku spółka zrealizowała ponad 800 zleceń.

Ostatnie lata charakteryzują się dużą dynamiką wzrostu zatrudnienia w spółce, co jest bezpośrednim efektem rozpoczętego w 2016 roku procesu modernizacji. Pomiędzy 2014 a 2020 rokiem PKP Intercity Remtrak zwiększył zatrudnienie ponad dwukrotnie. Docelowo zatrudnienie w przedsiębiorstwie wyniesie ponad 1300 pracowników.

 

 

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Zdjęcia (2)