Pobyt czasowy - stażyści i wolontariusze
Kogo dotyczy wniosek - Stażysta
Zgodnie z ustawą z dnia 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach (Dz. U. 2018 r., poz. 2094 ze zm.) o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy z tytułu odbywania stażu możesz ubiegać się jeśli twoim celem pobytu w Polsce jest odbycie stażu u organizatora stażu zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Zezwolenia udziela się na okres niezbędny do realizacji umowy, na podstawie której będziesz odbywał staż, na okres powyżej 3 miesięcy, nie dłuższy jednak niż 6 miesięcy. Kolejne zezwolenia możesz uzyskać jednorazowo na okres niezbędny do zakończenia realizacji umowy dotyczącej odbywania stażu, nie dłuższy niż 6 miesięcy.
Poza wykonywaniem stażu, zezwolenie to nie przyznaje prawa do wykonywania pracy na terytorium Polski. W celu podjęcia zatrudniania należy dodatkowo uzyskać zezwolenie na pracę, chyba że nie jest ono wymagane.
Umowa na podstawie której będziesz odbywał staż powinna być zawarta pomiędzy tobą a organizatorem stażu, który jest osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, w której odbywa się staż, mającą siedzibę na terytorium Polski. Organizator stażu musi być zatwierdzony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Aktualna lista zatwierdzonych organizatorów stażu jest ogłaszana w dzienniku urzędowym ministra właściwego do spraw wewnętrznych (strona MSWiA: https://www.gov.pl/web/mswia ).
Staż oznacza wykonywanie przez cudzoziemca zadań w celu nabycia wiedzy, umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego, niestanowiące wykonywania pracy, na podstawie umowy z organizatorem stażu. Staż powinien być adekwatny do dziedziny i poziomu ukończonych lub odbywanych studiów.
Umowę, na podstawie której będziesz odbywał staż, powinieneś zawrzeć w formie pisemnej z organizatorem stażu oraz powinna określać:
a) opis programu stażu, zawierający informacje o jego celu edukacyjnym lub składnikach edukacyjnych, szkoleniu teoretycznym i praktycznym, stanowisku, na którym będzie odbywać się staż, języku, w którym będzie odbywał się staż, poziomie biegłości językowej niezbędnej do odbywania stażu, zakresie i rodzaju wykonywanych zadań, zakresie wiedzy, umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego, przewidzianych do nabycia,
b) czas trwania stażu,
c) warunki odbywania i nadzorowania stażu, w tym określenie miejsca wykonywania stażu oraz wyznaczenie opiekuna stażysty,
d) godziny odbywania stażu,
e) prawa i obowiązki stron dotyczące:
- pokrywania kosztów odbywania stażu,
- niezbędnych badań lekarskich,
- ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków,
- dni wolnych,
- warunków rozwiązania umowy,
f) sposób potwierdzenia zdobytej wiedzy, umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego;
Dodatkowo organizator stażu powinien wydać ci pisemne oświadczenie, w którym zobowiązuje się do poniesienia kosztów związanych z wydaniem i wykonaniem decyzji o twoim zobowiązaniu do powrotu, jeżeli decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu została wydana i wykonana przed upływem 6 miesięcy od dnia wygaśnięcia umowy dotyczącej odbywania stażu, a podstawą wydania tej decyzji był twój pobyt na terytorium Polski bez ważnej wizy, jeżeli była wymagana, lub innego ważnego dokumentu uprawniającego go do wjazdu na to terytorium i pobytu na nim.
Kogo dotyczy wniosek - Wolontariat
Zgodnie z ustawą z dnia 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach (Dz. U. 2018 r., poz. 2094 ze zm.) zezwolenie na pobyt czasowy dla wolonatriuszy, o którym mowa w art. 157g ustawy o cudzoziemcach, możesz uzyskać jeśli celem twojego pobytu w Polsce jest udział w programie wolontariatu europejskiego. Zezwolenia udziela się na okres niezbędny do realizacji umowy, na podstawie której masz wykonywać świadczenia jako wolontariusz, na okres powyżej 3 miesięcy, nie dłuższy jednak niż 1 rok, z możliwością ubiegania się o kolejne zezwolenia.
Jednostka organizacyjna, na rzecz której masz wykonywać świadczenia jako wolontariusz powinna być zatwierdzona przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (strona MSWiA: https://www.gov.pl/web/mswia ).
Aktualna lista zatwierdzonych jednostek organizacyjna, na rzecz której możesz wykonywać świadczenia jako wolontariusz jest ogłaszana w dzienniku urzędowym ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Umowa, na podstawie której masz wykonywać świadczenia jako wolontariusz powinna być zawarta z jednostką organizacyjną, na rzecz której masz wykonywać te świadczenia oraz określać:
- opis wolontariatu,
- czas trwania wolontariatu,
- warunki odbywania i nadzorowania wolontariatu,
- godziny wykonywania świadczeń,
- środki na pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania cudzoziemca i minimalną kwotę kieszonkowego otrzymywanego przez cudzoziemca,
- szkolenia cudzoziemca, które są niezbędne do wykonywania świadczeń;
Warunki udzielenia zezwolenia
- wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy składasz osobiście, nie później niż w ostatnim dniu Twojego legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- kartę pobytu możesz odebrać tylko osobiście;
- zostaną od Ciebie pobrane odciski linii papilarnych w celu wydania karty pobytu;
- dokumenty powinieneś złożyć w języku polskim w oryginałach lub w kserokopii wraz z oryginałami do wglądu;
- do dokumentów w języku obcym powinny być sporządzone tłumaczenia na język polski, dokonane przez polskiego tłumacza przysięgłego.
Wymagane dokumenty
- 2 egzemplarze wypełnionego zgodnie z pouczeniem wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy;
- 4 aktualne kolorowe fotografie, nieuszkodzone, o wymiarach 45x35 mm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków; twarz ma zajmować 70-80% fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami:
- jeśli masz wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku możesz dołączyć fotografię przedstawiającą cię w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku musisz dołączyć dokumenty potwierdzające niepełnosprawność a w przypadku ich braku twoje oświadczenie o niepełnosprawności.
- jeśli nosisz nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania możesz dołączyć fotografię w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny. W takim przypadku musisz dołączyć oświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej.
- ważny dokument podróży (2 kserokopie wszystkich zapisanych jego stron zawierających pieczątki, adnotacje i wpisy, oryginał do wglądu);
- potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej.
Uwaga! Złożenie powyższych dokumentów jest niezbędne do wszczęcia postepowania. Jeśli złożysz wniosku bez któregoś z powyższych dokumentów, będziesz wzywany do uzupełnienia braków formalnych we wniosku. Postępowanie może być wszczęte dopiero po uzupełnieniu brakujących dokumentów we wskazanym terminie i ich pozytywnej weryfikacji przez Urząd.
- Dokumenty potwierdzające okoliczności wskazane we wniosku.
Miejsce składania dokumentów
Opolski Urząd Wojewódzki
Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
Oddział ds. Cudzoziemców (Centrum Obsługi Cudzoziemca)
telefon: 77 45-24-607, 77 45-24-610, 77 45-24-691, 77 45-24-126
Godziny przyjęć klientów:
poniedziałek od 7:45 do 16:30
od wtorku do piątku od 7:45 do 15:00
Kompletny wniosek możesz złożyć wyłącznie podczas umówionej wizyty.
Rezerwacja wizyty https://bezkolejki.eu/ouw
Opłaty
1. Opłata skarbowa – 340 zł – w momencie złożenia wniosku na zezwolenie na pobyt czasowy – inne okoliczności
Tytułem: zezwolenie na pobyt czasowy
Zapłać:
- w kasie Urzędu Miasta Opola (Rynek – Ratusz) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:30,
- w kasie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego (ul. Piastowska 14, pok. 36) od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00,
- na rachunek bankowy Urzędu Miasta Opola – 03 1160 2202 0000 0002 1515 3249 Bank Millennium S.A.
2. Opłata za kartę pobytu – 50 zł – w momencie odbioru decyzji pozytywnej.
Tytułem: za kartę pobytu.
Zapłać:
- w kasie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego (ul. Piastowska 14, pok. 36) od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00,
- na rachunek bankowy Wojewody Opolskiego - 22 1010 1401 0006 9322 3100 0000 - NBP Oddział Opole.
UWAGA!
Umieszczenie stempla w paszporcie nie uprawnia do podróżowania po terytorium innych państw obszaru Schengen, natomiast możesz wyjechać do kraju pochodzenia, jednak aby powrócić do Polski powinieneś uzyskać wizę, jeśli pochodzi z państwa objętego obowiązkiem wizowym.
Czas załatwienia sprawy
W związku obowiązkiem wystąpienia o informacje do komendanta oddziału Straży Granicznej, komendanta wojewódzkiego Policji, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a w razie potrzeby także konsula lub innych organów, czy twój wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i twój pobyt na tym terytorium mogą stanowić zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, którzy mają obowiązek udzielić ww. informacji w ciągu 30 dni od otrzymania wystąpienia, wydanie decyzji o udzieleniu zezwolenia nastąpi po upływie około 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Czas oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt wynika z przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego oraz Ustawy o cudzoziemcach i zależy od indywidualnych okoliczności sprawy.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (tj. Dz.U. z 2020 poz. 35) wraz z aktami wykonawczymi.