Poznaliśmy laureatów i osoby wyróżnione w konkursie pn. (O)Polskie na mapie historii!
30.12.2021
Konkurs był elementem tegorocznego projektu Wojewody Opolskiego do Wieloletniego Programu „Niepodległa” na lata 2017-2022. Zadaniem jego uczestników było odnalezienie dotąd nieznanych miejsc pamięci w regionie. Propozycje uczestników zostaną dodane do aplikacji (O)Polska historia, która do pobrania jest za darmo od 20 grudnia w sklepach z aplikacjami na urządzenia mobilne.
Od sierpnia do końca września czekaliśmy na prace do konkursu (O)Polskie na mapie historii, gdzie głównym tematem było odkrywanie nowych miejsc pamięci w regionie – o których dotąd niewiele w przestrzeni publicznej. Wszystko po to aby ocalić od zapomnienia historię miejsc, ludzi i zdarzeń.
W konkursie wzięli udział dorośli, jak i dzieci oraz młodzież. A ich propozycje zostaną wdrożone do interaktywnej mapy Opolszczyzny – w aplikacji mobilnej (O)Polska historia, która jest efektem finalnym tegorocznego projektu w ramach rządowego WP „Niepodległa”. Na stworzenie aplikacji, a tym samym przeprowadzenie konkursu historycznego, wojewoda opolski otrzymał dotację z MKiDN w wysokości 64 000 zł.
W minioną środę, wojewoda Sławomir Kłosowski wspólnie z partnerami projektu tj. Opolskim Kuratorem Oświaty Michałem Siekiem oraz dr Krzysztofem Kleszczem z Instytutu Śląskiego, uroczyście pogratulowali laureatom konkursu, jak i osobom zaangażowanym w realizację całego projektu.
- Z dwóch powodów liczyłem, że zainteresowanie wśród młodzieży będzie przeważać. Po pierwsze, to jest przedmiotem ich edukacji bieżącej, bo uczestniczą w lekcjach historii czy wiedzy o społeczeństwie. Po drugie, chyba ważniejsze, trudno wyobrazić sobie dzisiaj młodego człowieka bez smartfona, tabletu czy komputera – zaznacza wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.
- Mamy dziś zwieńczenie ciężkiej pracy, powstanie pewnego dzieła – aplikacji mobilnej. Dzieła na miarę XXI w. – dodał.
Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik i pełnomocnik Wojewody Opolskiego ds. Realizacji Programu „Niepodległa” na lata 2017 – 2022, zaznacza, iż wszystkie zgłoszone do konkursu prace zostały sprawdzone pod kątem merytorycznym i już wkrótce zostaną one dodane do aplikacji. – Głos mieszkańców jest tu bardzo ważny. Konkurs dobiegł końca, niemniej liczę na to, iż mieszkańcy naszego regionu będą chcieli współtworzyć aplikację, zgłaszając nowe miejsca pamięci lub też biogramy osób, zasłużonych na rzecz np. walki o polskość tutejszych ziem – wyjaśnia. Zgłoszeń można dokonać mailowo na adres: niepodlegla
(Nie)zapomniani lokalni bohaterowie
Młodzież biorąca udział w konkursie najczęściej wskazywała na sylwetki osób, których działalność miała znaczenie w ujęciu historii lokalnej. Przykładem jestem praca Tomasza Nowaka, laureata I miejsca w konkursie. - Opowiedziałem o pierwszym dyrektorze szkoły, o historii wioski, klasztorze i miejscowym zakonie jezuitów. Było też dużo o tym, jak pan Stanisław Markiel, pierwszy dyrektor szkoły, brał udział w III Powstaniu Śląskim – wyjaśnia.
Maja Krzyżanowska, zdobywczyni II miejsca, przybliżyła historię ks. Franza Marxa. - On pochodził z rodziny niemieckiej i odprawiał msze w języku polskim oraz niemieckim. Czuł, jak podczas plebiscytu Niemcy próbują pchać Polaków w stronę niemiecką. Uważał jednak, że każdy człowiek powinien mieć prawo do własnego wyboru - nie był jednostronny. Został zabity w lesie – komentuje. Dziś przy jednej z dróg w okolicach Starego Olesna, w miejscu kaźni, znajduje się kapliczka ks. Marxa.
Obecnie aplikacja ma informacje o 203 opolskich miejscach historycznych. Po Nowym Roku mapa zostanie wzbogacona o nowe miejsca oraz trasy. Zachęcamy do pobierania!