Rodzina 500plus: ponad 134 mld złotych dla polskich rodzin od kwietnia 2016 r. Ruszył nowy okres świadczeniowy
01.02.2021
Od dziś (1 lutego) można składać nowe wnioski w ramach flagowego Programu Rządu Prawa i Sprawiedliwości, który dotarł już do blisko 6,6 mln dzieci w kraju, z czego 137 tys. na Opolszczyźnie. O Programie Rodzina 500+ oraz m.in. o jego ewaluacji, na konferencji prasowej mówił dziś wojewoda opolski Adrian Czubak oraz poseł na Sejm RP Violetta Porowska.
Można już składać nowe wnioski w ramach Rodzina 500+. Przez dwa miesiące możemy zrobić to tylko w sposób elektroniczny poprzez trzy platformy - emp@tia, eBankowość oraz Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Później czyt. od 1 kwietnia, także w tradycyjnej formie papierowej. – W 2021 roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenia wychowawcze – poinformował dziś wojewoda opolski. – Od dziś prawo do świadczenia w ramach tzw. pięćsetki, będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego – dodał. Nadal jednak świadczenie będzie przyznawane na każde dziecko do 18 lat, bez względu na kryterium dochodowe.
Aby otrzymać świadczenie na nowy okres świadczeniowy – tj. od 1 czerwca 2021, wniosek należy złożyć w lutym, marcu, kwietniu, maju lub czerwcu. Jeśli wniosek zostanie złożony po tym terminie, to świadczenie przysługiwać będzie od miesiąca, w którym złożono wniosek. Jednak - jak podkreśla wojewoda Adrian Czubak - złożenie wniosku do końca kwietnia to gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia wychowawczego. - Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca – wyjaśniał.
Od lipca 2019 r. zniesiono kryterium dochodowe przy ubieganiu się o świadczenie na pierwsze dziecko. Od tego czasu liczba dzieci objętych Programem wzrosła w kraju o 83 proc., a w naszym województwie o 86 proc. – to jedna z najważniejszych zmian w Programie. Ewaluacji jest jednak znacznie więcej. - Dzięki 500+ do polskich rodzin trafiło do tej pory ponad 134 miliardy 300 milionów złotych - podkreśla Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Dzisiaj cieszymy się z tego, że prawie 3 miliardy złotych jest więcej w województwie opolskim z tego tytułu. To są również te pieniądze, które zmniejszyły ubóstwo wśród dzieci. Kiedy w 2016 roku zaczynaliśmy 500+, to mówiliśmy o 11 proc. dzieci, które żyły w skrajnym ubóstwie. Dzisiaj nie dochodzimy nawet do 1 proc. – podkreślała.
Dodatkowe wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko otrzymują także placówki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego. A także regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne oraz interwencyjne ośrodki preadopcyjne.
Podczas konferencji prasowej, wojewoda odniósł się także do możliwości skorzystania z tzw. pięćsetki w ujęciu Brexitu. Jeżeli członek rodziny rozpoczął przebywanie na terytorium Wielkiej Brytanii przed zakończeniem okresu przejściowego, który nastąpił z dniem 31 grudnia 2020 r. i przebywa tam nadal, a pozostali członkowie rodziny zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - w sprawie świadczenia „500+” nieprzerwanie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Więcej na temat nowego okresu świadczeniowego oraz dotychczasowej realizacji Programu w prezentacji poniżej.
Materiały
Prezentacja z konferencji prasowej500+;_01022021.pdf 0.52MB