W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rodzina 500plus: ponad 134 mld złotych dla polskich rodzin od kwietnia 2016 r. Ruszył nowy okres świadczeniowy

01.02.2021

Od dziś (1 lutego) można składać nowe wnioski w ramach flagowego Programu Rządu Prawa i Sprawiedliwości, który dotarł już do blisko 6,6 mln dzieci w kraju, z czego 137 tys. na Opolszczyźnie. O Programie Rodzina 500+ oraz m.in. o jego ewaluacji, na konferencji prasowej mówił dziś wojewoda opolski Adrian Czubak oraz poseł na Sejm RP Violetta Porowska.

Wojewoda opolski Adrian Czubak stoi po prawej stronie kadru, poseł na Sejm RP Violetta Porowska po lewej. Pomiędzy nimi widać sztalugę, na której ustawiono duży plakat informacyjny dotyczący realizacji Programu Rodzina 500 plus. Na błękitnym plakacie widać infografiki, m.in. kopertę, zarys druku, domu oraz trzy grafiki, prezentujące ekran komputera. Infografiki wyjaśniają jak poprawnie złożyć nowy wniosek do programu Rodzina 500 plus.
Wojewoda oraz poseł mają na twarzach maseczki ochronne. W tle widać korytarz urzędu.

Można już składać nowe wnioski w ramach Rodzina 500+. Przez dwa miesiące możemy zrobić to tylko w sposób elektroniczny poprzez trzy platformy - emp@tia, eBankowość oraz Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Później czyt. od 1 kwietnia, także w tradycyjnej formie papierowej. – W 2021 roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenia wychowawcze – poinformował dziś wojewoda opolski. – Od dziś prawo do świadczenia w ramach tzw. pięćsetki, będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego – dodał. Nadal jednak świadczenie będzie przyznawane na każde dziecko do 18 lat, bez względu na kryterium dochodowe.

Aby otrzymać świadczenie na nowy okres świadczeniowy – tj. od 1 czerwca 2021, wniosek należy złożyć w lutym, marcu, kwietniu, maju lub czerwcu. Jeśli wniosek zostanie złożony po tym terminie, to świadczenie przysługiwać będzie od miesiąca, w którym złożono wniosek. Jednak - jak podkreśla wojewoda Adrian Czubak - złożenie wniosku do końca kwietnia to gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia wychowawczego. - Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca – wyjaśniał.

Od lipca 2019 r. zniesiono kryterium dochodowe przy ubieganiu się o świadczenie na pierwsze dziecko. Od tego czasu liczba dzieci objętych Programem wzrosła w kraju o 83 proc., a w naszym województwie o 86 proc. – to jedna z najważniejszych zmian w Programie. Ewaluacji jest jednak znacznie więcej.  - Dzięki 500+ do polskich rodzin trafiło do tej pory ponad 134 miliardy 300 milionów złotych - podkreśla Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Dzisiaj cieszymy się z tego, że prawie 3 miliardy złotych jest więcej w województwie opolskim z tego tytułu. To są również te pieniądze, które zmniejszyły ubóstwo wśród dzieci. Kiedy w 2016 roku zaczynaliśmy 500+, to mówiliśmy o 11 proc. dzieci, które żyły w skrajnym ubóstwie. Dzisiaj nie dochodzimy nawet do 1 proc. – podkreślała.

Dodatkowe wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko otrzymują także placówki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego. A także regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne oraz interwencyjne ośrodki preadopcyjne.

Podczas konferencji prasowej, wojewoda odniósł się także do możliwości skorzystania z tzw. pięćsetki w ujęciu Brexitu. Jeżeli członek rodziny rozpoczął przebywanie na terytorium Wielkiej Brytanii przed zakończeniem okresu przejściowego, który nastąpił z dniem 31 grudnia 2020 r. i przebywa tam nadal, a pozostali członkowie rodziny zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - w sprawie świadczenia „500+” nieprzerwanie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Więcej na temat nowego okresu świadczeniowego oraz dotychczasowej realizacji Programu w prezentacji poniżej.

Materiały

Prezentacja z konferencji prasowej
500+;​_01022021.pdf 0.52MB

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}