W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rzeki na Opolszczyźnie nie przekraczają stanu alarmowego. Wojewoda monitoruje sytuację

19.02.2021

Rzeka Biała w miejscowości Dobra oraz Osobłoga na odcinku Racławice Śląskie - Dobra – w tych miejscach zauważalne jest podniesienie poziomu wody. Sytuacja na pozostałych rzekach w regionie jest podobna i choć na tę chwilę stany alarmowe nie są przekroczone, wojewoda opolski monitoruje sytuację. W tym celu dziś odbył się kolejny rekonesans pracowników WCZK w terenie oraz wideokonferencje z samorządami województwa opolskiego oraz służbami mundurowymi.

Deszcz - ilustracja pixabay

Od 10 lutego br., na polecenie wojewody opolskiego Adriana Czubaka, WCZK w Opolu prowadzi stały rekonesans miejsc wytypowanych jako potencjalne do utworzenia zatorów lodowych na opolskich rzekach. Dziś odbył się kolejny z nich, tym razem na Osobłodze oraz rzece Biała. Na obu monitorowanych rzekach zauważalne są podniesione stany wód, w granicach wody wysokiej. Rzeki nadal płyną w korytach.

PGW WP RZGW w Gliwicach i RZGW we Wrocławiu przekazują w komunikatach, że na Odrze lokalnie występuje cienka warstwa lodu brzegowego. Stany wodowskazowe na Odrze od granicy z Republiką Czeską do m. Brzeg nie wskazują na ewentualne zagrożenie powodziowe.

Na lewych dopływach Odry zauważalna jest tendencja malejąca, jednak należy spodziewać się wzrostów stanów wody, spowodowanych dodatnią temperaturą oraz opadami deszczu.

Na prawych dopływach Odry występuje tendencja wzrostowa stanów wody. Stan ostrzegawczy przekroczony jest na rz. Bierawce (Grabówka) oraz rz. Budkowiczanka (Krzywa Góra).

Na zbiornikach wodnych na  Nysie Kłodzkiej oraz na zbiorniku wodnym Turawa występuje lód, który nie wpływa jednak na sprawność urządzeń hydrotechnicznych.

Zgodnie z prognozą pogody, opady deszczu spowodują przyspieszone topnienie pokrywy śniegu i wzrost stanów wody.

Pomimo, iż sytuacja w regionie jest stabilna, wojewoda pozostaje w stałym kontakcie z opolskimi samorządami. Służby mundurowe meldują gotowość do podjęcia działań, na wypadek zagrożenia powodziowego.  

Zbiorniki retencyjne posiadają spore rezerwy powodziowe.

 

{"register":{"columns":[]}}