W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Trwa odmrażanie opolskich szpitali. Aktualnie już 538 łóżek covidowych przywrócono do pracy sprzed epidemii

03.02.2021

Docelowo ponad 960 łóżek i 170 do dalszej dyspozycji dla pacjentów z Covid-19 – taki bilans ma osiągnąć Opolszczyzna w drugim kwartale bieżącego roku. A wszystko dzięki działaniom wojewody opolskiego Adriana Czubaka oraz opolskiego NFZ w ramach odmrażania, czyli zmniejszania liczby łóżek koronawirusowych w regionie. O aktualnej sytuacji epidemicznej oraz działaniach służb, podjętych od początku epidemii, mówiono dziś podczas konferencji prasowej.

Wojewoda opolski Adrian Czubak

Zakończył się trzeci etap odmrażania opolskich szpitali. Pomiędzy 20 stycznia a 1 lutego z funkcji covidowych zwolniono 206 łóżek, co przełożyło się na uwolnienie 213 miejsc szpitalnych w trzech placówkach tj.: w Kędzierzynie-Koźlu, Głubczycach oraz w Ozimku. Ponad 500 odmrożonych dotąd łóżek, przełożyło się na uwolnienie 711 miejsc w szpitalach powiatowych.

– Przed nami kolejne etapy. Najbliższy – czyli już czwarty - rozpocznie się 15 lutego i potrwa do końca marca – poinformował na dzisiejszym spotkaniu z mediami wojewoda Czubak. Zgodnie z harmonogramem w najbliższych tygodniach kolejny etap odmrożenia łóżek szpitalnych uwolni 254 miejsc. Tym samym do końca pierwszego kwartału br., odmrożone zostanie 246 łóżek w Krapkowickim Centrum Zdrowia, SP ZOZ w Głubczycach, ZOZ w Białej, 116 Szpitalu Wojskowym z Przychodnią SP ZOZ w Opolu oraz w szpitalu MSWiA w stolicy regionu. Jak podkreśla wojewoda opolski, po 12 kwietnia br. - zgodnie z planem - odmrożonych zostanie ponad 170 kolejnych łóżek, tym razem dotyczy to kozielskiego szpitala, szpitala w Nysie oraz Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Zmniejszenie liczby łóżek nie wpływa na zapewnienie bezpieczeństwa i opieki medycznej w szpitalach. – Każdy pacjent z podejrzeniem koronawirusa otrzyma w szpitalu pomoc – dodał wojewoda.

Jak informuje Beata Cyganiuk, zastępca dyrektora do spraw medycznych w opolskim Narodowym Funduszu Zdrowia, stopniowe odmrażanie powiatowych szpitali jest na bieżąco analizowane i uzależnione od liczby nowych zakażeń. Cyganiuk podkreśliła również, że docelowym szpitalem dla pacjentów z Covid-19 ma być szpital tymczasowy w Opolu. - To jest szpital, który może uruchomić 150 łóżek, w tym około 70 łóżek OIOM-owych. Tam jest bardzo wysokiej klasy sprzęt. W razie potrzeby będziemy w tym szpitalu otwierali kolejne moduły. Jeżeli sytuacja będzie się zmieniała, to mamy podpisane porozumienia ze szpitalami, które do tej pory były covidowe, że będą się ponownie uruchamiały dla pacjentów z koronawirusem.

W konferencji prasowej udział wzięła również Anna Matejuk, dyrektor WSSE Opole, która dotąd wykonała już ponad 36 tysięcy testów. Niemal 10 tysięcy sanepid zlecił podmiotom zewnętrznym, zaś w całym województwie – uwzględniające dane z laboratorium wojewódzkiej  stacji oraz opolskich szpitali – wykonano nieco ponad 76 rys. badań na obecność wirusa SARS CoV-2. Dyrektor Matejuk podkreśliła również, iż już 8 lutego w regionie rozpocznie się drugi etap przeprowadzenia wymazów na obecność wirusa wśród nauczycieli klas I-III szkół podstawowych. W drugim tygodniu lutego z badań skorzystać będą mogli nauczyciele z opolskich przedszkoli. Aktualna szacunkowa liczba zadeklarowanych do wymazów wynosi 1389 osób.

Podczas konferencji, wojewoda podkreślił rolę służb mundurowych oraz pracowników administracji zespolonej w walce z pandemią. St. Bryg. Arkadiusz Kuśmierski, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Opolu, odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące działań opolskich jednostek ochrony przeciwpożarowej. Mobilne punkty przyjęć, kontrola temperatury na przejściach granicznych z Republiką Czeską czy dystrybucja środków ochrony osobistej – to tylko niektóre z zadań strażaków w dobie pandemii. – Służba funkcjonariuszy, żołnierzy a także pracowników takich instytucji jak np. ITD. jest nieoceniona. Raz jeszcze serdecznie dziękuje wszystkim osom zaangażowanym w przeciwdziałanie epidemii – puentował wojewoda opolski.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}