Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski na Górze św. Anny wziął udział w obchodach 102. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego
Wojewódzkie obchody ostatniego zrywu Polaków na Śląsku oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczęły się od mszy świętej w Sanktuarium na Górze św. Anny o godzinie 12.00. Po mszy uczestnicy przeszli pod Pomnik Czynu Powstańczego, gdzie odbyła się uroczystość w asyście wojskowej. Pod Pomnikiem zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, Parlamentu RP, organizacji kombatanckich, społecznych oraz młodzież szkolna i mieszkańcy województwa. Tuż przed mszą, Wojewoda Opolski złożył wieniec pod Pomnikiem św. Jana Pawła II, który znajduje się nieopodal sanktuarium.
Uroczystość przed pomnikiem Czynu Powstańczego rozpoczęła Poseł na Sejm RP Violetta Porowska odczytując list Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, następnie Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski odczytał list od Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pana Jana Józefa Kasprzyka.
Dzień Flagi, 2 maja to naprawdę ważny dzień, ten dzień przez wiele lat był pomijany, dlatego cieszę się, że to się zmieniło. Dla mnie osobiście to symbol patriotyzmu- podkreślał w swoim wystąpieniu Sławomir Kłosowski. Zaznaczył również, że bez powstań śląskich trudno wyobrazić sobie tożsamość tej ziemi. Powstańcy mieli świadomość przewagi militarnej swoich wrogów, ale mimo to stanęli do walki. Przelali krew i oddawali życie za swoją ojczyznę. O tej ofierze trzeba pamiętać i ją upamiętniać.
Po przemówieniach okolicznościowych, odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem.
III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku i trwało przez dwa miesiące. Na jego czele stanął Wojciech Korfanty, znany działacz społeczny. Najcięższe walki miały miejsce w okolicach Góry św. Anny między 21 a 26 maja 1921 roku. W powstaniu wzięło udział ok. 60 tys. Polaków. Było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku w latach 1919-1921, gdy ważyła się sprawa przynależności państwowej obszaru należącego wcześniej do państwa niemieckiego. Po ustaniu walk Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (Chorzów), Rybnik, Tarnowskie Góry i Pszczyna.
Materiały
List od Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pana Jana Józefa Kasprzyka.List_Józef_Kasprzyk.pdf 0.04MB List Ministra Kamila Bortniczuka - Dzień Flagi i 102 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego
List_Ministra_Kamila_Bortniczuka_-_Dzień_Flagi_i_102_rocznica_wybuchu_III_Powstania_Śląskiego.pdf 0.39MB