Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej
21.05.2022
21 maja 2022 r., w ramach kampanii Ministerstwa Obrony Narodowej zachęcającej do wstąpienia do nowego rodzaju służby – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w województwie opolskim odbyły się dwa pikniki wojskowe (w Brzegu i Nysie) oraz wystawiono dwa mobilne punkty rekrutacyjne (w Kędzierzynie – Koźlu i Opolu). Wydarzenia te miały jedno wspólne hasło: „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”.
Koordynatorem powyższych przedsięwzięć był szef Ośrodka Zamiejscowego w Opolu Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (OZ w Opolu CWCR) pułkownik Dariusz KAMINIÓW.
Brzeg i Nysa znalazły się w gronie 32 polskich miast, w których odbyły się, w tym samym czasie, od godz. 11 do 18, pikniki „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”. Natomiast Kędzierzyn – Koźle i Opole weszły w skład 70 miast goszczących mobilne punkty rekrutacyjne.
OZ w Opolu CWCR wystawił załogę do obsługi pikniku wojskowego w Nysie, natomiast wydarzenia w Brzegu, Kędzierzynie – Koźlu i Opolu obsługiwały tamtejsze wojskowe centra rekrutacji.
Sobotnie festyny miały na celu przede wszystkim zapoznać mieszkańców z nową formą służby wojskowej oraz zachęcenie i przekonanie do wstąpienia do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poprzez dobrowolną zasadniczą służbę wojskową.
Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, po 28-dniowym szkoleniu, zakończonym przysięgą, rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy. W tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany. Żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz w zatrudnieniu w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym czasie. Na końcu trzeba wspomnieć, że żołnierz tego rodzaju służby, od pierwszego dnia służby, będzie zarabiał 4560 zł miesięcznie.
Podczas pikniku można było zapoznać się również ze sposobem działania i pełnienia służby przez żołnierzy jednostek wojskowych obecnych na pikniku, tj. 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, 1 Brzeskiego Pułku saperów, 171 batalionu lekkiej piechoty w Brzegu, 22 batalionu piechoty górskiej w Kłodzku. Odwiedzający stoiska jednostek wojskowych, a także Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, Zespołu Szkół w Prószkowie, tj. Pomologii (prowadzącego klasy mundurowe) mogli zapoznać się ze sprzętem, na jakim służą żołnierze, ćwiczą studenci i uczniowie.
Przed gośćmi wystąpili liczni wykonawcy: Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu, dziecięce i młodzieżowe zespoły artystyczne, muzycy, kadeci z klas mundurowych, nauczyciele tradycyjnego (japońskiego) dżiu – dżitsu.
Nie mogło zabraknąć, co oczywiste, żołnierskiej grochówki ugotowanej przez 22 batalion piechoty górskiej w Kłodzku.