W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa “Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”

15 sierpnia o godz. 14:00 na dziedzińcu Zamku książęcego w Niemodlinie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy “Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”. Uroczystości towarzyszyło wydarzenie plenerowe organizowane pod hasłem „I Opolski Etnofestiwal”, mający na celu prezentację działalności Oddziału Terenowego NID w Opolu w zakresie dziedzictwa niematerialnego. Jubileusz 60-lecia misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa, obchodzony pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, został połączony z cyklem wystaw organizowanych w 15 miastach na terenie kraju.

Wręczenie graweru przedstawicielce NID

Sześć dekad działalności Narodowego Instytutu Dziedzictwa zobowiązuje do podzielenia się efektami realizowanej przez nas misji. NID powstał w 1962 roku, funkcjonując na początku pod nazwą Ośrodka Dokumentacji Zabytków. W 2002 roku został on połączony z Ośrodkiem Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, a w 2011 roku nazwę zmieniono na obecną. Jubileusz to dla nas doskonała okazja by przedstawić dokonania Instytutu i funkcjonujących w jego strukturze oddziałów terenowych, w tym Oddziału Terenowego NID w Opolu.  Robimy to w formie specjalnie przygotowanej wystawy “Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”, która już od 15 sierpnia zostanie zaprezentowana mieszkańcom województwa opolskiego - podkreśliła dr hab. Katarzyna Zalasińska - dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Historia Narodowego Instytutu Dziedzictwa sięga 1962 roku, gdy utworzony został Ośrodek Dokumentacji Zabytków. W 2002 roku został on połączony z Ośrodkiem Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, a nazwę zmieniono na Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków. Kolejnym krokiem było przyłączenie do KOBiDZ Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego. Skupione instytucje z dniem 1 stycznia 2011 roku zyskały obecną nazwę  Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jak podkreśla dr Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}