W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znaczenie i działania Warsztatów Terapii Zajęciowej i Zakładów Aktywności

01.07.2021

O aktualnej sytuacji osób niepełnosprawnych w regionie oraz m.in. o znaczeniu Warsztatów Terapii Zajęciowej, rozmawiano dziś w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Konferencja prasowa Wicewojewody Opolskiego z zaproszonymi gośćmi.

O możliwościach rozwoju i ewentualnych barierach, a także o pomocy rządu względem osób niepełnosprawnych rozmawiano dziś podczas spotkania w OUW, w którym udział wzięli przedstawiciele opolskiego PFRONu, Zakładów Aktywności Zawodowej oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w województwie opolskim.

W toku spotkania wicewojewoda opolski Teresa Barańska omówiła wsparcie społeczne i zawodowe osób z niepełnosprawnościami finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego m. in. Możliwości tworzenia Centrów Opiekuńczo – mieszkalnych dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które zapewniają pobyt dzienny i całodobowy.

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, który daje możliwość prowadzenia samodzielnego i aktywnego życia osobie niepełnosprawnej.

Program „Opieka wytchnieniowa” dający możliwość odpoczynku osobom opiekującym się osobami niepełnosprawnymi, formie pobytu dziennego lub całodobowego.

Pełnomocnik Wojewody Opolskiego ds. Osób Niepełnosprawnych Mieczysław Wojtaszek omówił strategię na rzecz osób niepełnosprawnych , ustawę o dostępności plus oraz  realizowane zadania w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Pani Beata Piaszczyk z PFRON omówiła zadania realizowane przez PFRON ze szczególnym odniesieniem do programów adresowanych do WTZ w okresie pandemii i udzielonego wsparcia. Poinformowała również o programach aktualnie realizowanych na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Związanych

W toku dyskusji zostały przedstawione przez przedstawicieli ZAZ i WTZ osiągnięcia oraz problem z jakimi się borykają .Szczególną uwagę zwrócono na kwestię orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Zauważono tendencję dokonywanych przez komisje orzekające zmian orzeczenia ze stopnia znacznego na umiarkowany, co w ocenie ZAZ, WTZ nie zawsze jest zasadne. Omówiono również potrzebę zmian w zakresie możliwości wynagradzania pracowników ZAZ i WTZ. Rezygnacja z pracy personelu ZAZ i WTZ może być problemem. Podczas spotkania wskazano na potrzebę stosowania klauzuli społecznych przy zlecaniu zamówień dla ZAZ i WTZ i współpracy przy zlecaniu zamówień z samorządami.

Br. Eugeniusz Kret z zakonu Bonifratrów podzielił się informacjami związanymi z  tworzenia przez zgromadzenie Bonifratrów Warsztatu Terapii Zajęciowej w Prudniku i planami działania WTZ  już od września..

Uczestnicy dyskusji wskazali na potrzebę wypracowania stanowiska, rekomendacji zmierzających do zmiany przepisów umożliwiających właściwy rozwój i funkcjonowanie tych jednostek. Pani Wojewoda zapewniła uczestników o wsparciu tych działań.

 

 

{"register":{"columns":[]}}