Znajdźmy miejsce w Polsce, gdzie rodzinom żyje się najlepiej! - rusza konkurs „Samorząd Pro Familia 2021”
20.01.2021
Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg podczas konferencji prasowej 19 stycznia ogłosiła start konkursu „Samorząd Pro Familia”, który ma na celu docenienie prorodzinnych działań prowadzonych przez władze lokalne i inspirowanie do podejmowania oddolnych inicjatyw na rzecz rodziny.
– Papież Franciszek ogłosił 2021 rok rokiem rodziny – mówiła minister Maląg. – My też staramy się, aby polityka prorodzinna była sprawą szerokiej koalicji, nie tylko rządu, ale też samorządów, organizacji pozarządowych, think tank’ów i wielu ludzi dobrej woli, działających na rzecz rodzin.
Minister Marlena Maląg przypomniała, że rodzina znajduje się w centrum uwagi wielu różnych grup, natomiast to Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej od 5 lat realizuje w sposób konsekwentny
i kompleksowy politykę rodzinną oraz angażuje się w budowanie wspólnej koalicji na rzecz rodzin. – Rodzina 500+ to program, który zmienił postrzeganie polityki społecznej i udowodnił, że środki przeznaczane na rodzinę to najlepsza inwestycja w przyszłość naszych rodzin, naszych dzieci i naszego kraju. Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a wsparciem obejmujemy ok. 6,5 mln dzieci – podkreśliła Minister Maląg.
Przypomniała, że zadanie to realizują także programy takie, jak „Dobry start”, „Maluch+”, którego tegoroczna edycja już ruszyła, rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+” czy Karta Dużej Rodziny, wspierające rodzinę na różnych polach.
– Dzięki działaniom rządu wydatki na politykę rodzinną wzrosły do 4 proc. PKB – mówiła minister Maląg. – Inwestycja w rodzinę jest koniecznością i obowiązkiem każdego państwa, które chce uniknąć „pułapki demograficznej” i dążyć do odbudowania zastępowalności pokoleń.
– Prowadzenie skutecznej polityki prorodzinnej należy do bardzo ważnych zadań własnych samorządów – przypomniała Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej. – To one na swoim terenie organizują ład przestrzenny, który ma tak wielki wpływ na jakość życia. Są bardzo istotnym partnerem w koalicji na rzecz rodzin. Konkursem „Samorząd Pro Familia” będziemy promować te gminy, które już teraz realizują skuteczne działania z myślą o rodzinach. Dla tych, które tego jeszcze nie robią opracowujemy program pilotażowy, dzięki któremu zainteresowane samorządy otrzymają konkretną pomoc w tworzeniu lokalnej strategii prorodzinnej, odpowiadającej potrzebom mieszkańców danej społeczności.
Wiceminister Socha przypomniała też o konkursie „Po Pierwsze Rodzina!”, skierowanym do organizacji pozarządowych. Jego pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się ponad 200 organizacji. Konkurs będzie kontynuowany również w tym roku.
– To od rodziny zależy funkcjonowanie szerszych wspólnot, a w konsekwencji całej Polski – stwierdziła Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny, działającej od ponad roku przy ministrze rodziny. – Rada postawiła sobie za cel, by w gronie przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządowców i naukowców udało się ulokować rodzinę w centrum uwagi. Chcemy stworzyć optymalny model „marki rodzina”, służący jej afirmacji, pokazujący zyski i pozytywy. Przypomniała też o przeprowadzonym
w 16 województwach konsultacyjnym programie „Polska szczęśliwych rodzin”, wzmacniającym współpracę pomiędzy liderami środowisk prorodzinnych w Polsce.
Zgłoszenia do konkursu „Samorząd Pro Familia 2021” można nadsyłać do 31 marca 2021 roku przesyłając na adres pro_familia@mrips.gov.pl lub poprzez stronę internetową https://www.gov.pl/rodzina/samorzad-pro-familia-2021. Tam również znajduje się regulamin oraz dokumenty konkursowe: formularz do opisu długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej, formularz zgłoszeniowy oraz ankieta, w której samorządy odpowiadają m.in. na pytania dotyczące m.in. nakładów budżetowych na politykę rodzinną, korzystania z rządowych programów skierowanych do rodzin, czy przyznawanych we własnym zakresie uprawnień i stypendiów. Pierwszy etap polega na ocenie wypełnionej ankiety.
Do drugiego etapu zostanie zakwalifikowanych po 10 samorządów z najwyższą liczbą punktów w każdej z pięciu kategorii (pod względem wielkości gminy). W drugim etapie będą dodatkowo analizowane osiągnięcia w realizacji długofalowej strategii działań w ramach polityki prorodzinnej. Na podstawie sumy punktów z pierwszego i drugiego etapu Kapituła Konkursu rekomenduje po 3 samorządy w każdej kategorii. Lista samorządów rekomendowanych do finałowego etapu zostanie ogłoszona na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w dniu 7 maja 2021 r.
W trzecim etapie Minister Rodziny i Polityki Społecznej - w porozumieniu z Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Polityki Demograficznej - wybierze po 1 samorządzie w każdej kategorii, które otrzymają tytuł Samorząd Pro Familia 2021.
Ogłoszenie wyników nastąpi przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny.
Źródło: MRiPS
Materiały
RegulaminRegulamin_Konkursu_Pro_Familia_2021.pdf 0.50MB Stategia
Opis_dlugofalowej_strategii_Pro_Familia_2021.pdf 0.43MB Formularz zgłoszeniowy
Formularz_zgloszeniowy_Pro_Familia_2021.pdf 0.62MB Ankieta
Ankieta_Konkursu_Pro_Familia_2021.pdf 0.93MB